שתף

צלקות אפלות, מגנט המסכים ופתאום הכול השתנה: ספרים רבותיי, ספרים!

17:44 30.04.2019

מה חדש ברחובות

 

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

רצח מבעית שאיש לא צפה

'צלקות אפלות' מאת אנני וורד הוא מותחן פסיכולוגי מרתק. סיפור האהבה של מאדי ואיאן התחיל במפגש מקרי במסיבה בחו"ל; הוא שירת בצבא הבריטי, והיא היתה כתבת תיירות שביקרה אצל חברתה הטובה ביותר, ג'ו. כעת, כמעט שני עשורים לאחר מכן, השניים נשואים באושר, הורים לילד יפהפה, צ'ארלי, וחיים את חיי הפרברים המושלמים של אמריקה. אבל אחרי שתאונת קמפינג מצלקת קשות את מאדי, היא מתחילה בכתיבה טיפולית שבמהלכה נחשפים בהדרגה החששות והפחדים שלה לגבי ההפרעה הפוסט-טראומטית של איאן, דאגתה לביטחונו של בנם הצעיר, והיחסים הסוערים והמסובכים של הזוג עם ג'ו. מחבל הבלקן לאנגליה, מעיראק למנהטן, ולבסוף בבית משפחה רגיל בקנזס, שש-עשרה שנים של אהבה ופחד מגיעים לשיאם ביום האירוע, כששיחה למוקד החירום של המשטרה מובילה לזירה של פשע מחריד. (מאנגלית: ירון פריד, הוצאת כנרת זמורה, 352 עמודים)

 

רצח מבעית שאיש לא צפה

 

ניצחון בלתי אפשרי

האם תוכלו לראות בדמיונכם נער מתבגר נזרק לבדו אל מסע זוועות, שורד אותו מבלי לאבד צלם אדם, וממשיך הלאה מתוך נכונות לעשות הכול למען אלה שנותרו מאחור? 'ניצחון בלתי אפשרי' מאת אנטולי רובין מביא את סיפורו האישי של המחבר, אדם שקורות חייו מנעוריו המוקדמים מגלמים בתוכם את הטרגדיה שפקדה את עמנו בשואה ולאחר מכן את רדיפות היהודים בברית המועצות ואת מחנות העבודה בסיביר. אנטולי נולד בשנת 1927 במינסק בירת רוסיה הלבנה. בשנת 1941 הרגו הגרמנים את כל משפחתו והוא נשאר לבדו בגטו, עד להשמדת יהודי גטו מינסק. משם ברח לכפר שבו מצא מקלט כשהוא מתחזה לנוצרי. בשנת 1946 עלילה אנטישמית גורמת למאסרו הראשון, הוא נידון לחמש שנות עבודות פרך בסיביר. ולאחר מכן נאסר בשנית בשל פעילותו הציונית ונפסקו לו שש שנות מאסר במחנות במורדוביה. לאחר שחרורו, חזר למינסק לפעילותו הציונית וכמעט נאסר  בשלישית, כאשר קיבל היתר לעלות ארצה בשנת 1969.  אנטולי עלה ארצה ב-1 במאי 1969 ומיד הצטרף לקבוצה של פעילים למען מאבק גלוי לפריצת שערי העלייה מברית המועצות ולמען מאבק גלוי לשחרור יהודי ברית המועצות וזכותם לעלות לארץ ישראל. (הוצאת ספרי ניב, 237 עמודים)

 

ניצחון בלתי אפשרי

 

פתאום הכול השתנה

'פתאום הכול השתנה' מאת ליאת לידה-סנדומיר הוא ספר לבני נוער המבוסס על סיפור אמיתי. בסוף שנת 1985 תלמידי כיתה ז' 12 מחטיבת הביניים 'ברנר' בפתח תקווה יצאו לטיול וכשהגיעו לצומת הבונים, אירעה תאונה ורכבת פגעה באוטובוס בו נסעו. תשעה עשר תלמידים, מורתם, אם מלווה, ונהגת האוטובוס נספו. הסיפורים המוצגים בספר מתארים את קורות הילדים ואלו מבוססים על הדמויות האותנטיות של ילדי הכיתה ומורתם כפי שעולים מתחקיר עם בני משפחותיהם ועם חבריהם בני השכבה. הכל התחיל במריבה הסוערת בין נטע-לי לאלון, מסוג המריבות האלה שאחריהן הכל משתנה ודבר לא נותר כפי שהיה. איש זר ומוזר, הנקלע לחורשה הסודית של השניים, שעד כה הייתה שלהם בלבד, מנסה לעזור להם להתפייס באמצעות סיפוריהם של נערים שאת זהותם אינו מסכים לחשוף. המפגשים עם האיש הופכים למסע אחורה בזמן אל הנערים והנערות מכיתה ז' 12 בפתח תקווה. דרך הדיאלוגים בין נטע-לי ואלון למספר עולים הפערים התרבותיים בין ההווה לבין שנות השמונים (החל מהבדלים טכנולוגיים - טלפון חוגה, משחקי אטארי, ערוץ 1 בטלוויזיה בשחור לבן, טייפ עם קסטות, דרך המוזיקה - עפרה חזה, להקות הפופ ויתר תחביבי ילדות ועד מלחמת לבנון) אשר הופכים מעניינים ולרגעים משעשעים, דרך הפריזמה של האייפון/ווטס-אפ/פייסבוק דה-היום. היעלמותו הפתאומית של האיש מובילה אותם למסע חיפוש כפול – אחר האיש ובנפשם שלהם, מסע המוביל לגילויים מפתיעים ומרגשים. (איורים: מירית פירז-ברייטר, הוצאה עצמית. 297 עמודים)

 

פתאום הכול השתנה

 

סיפור לילדי דור המסך והוריהם

'מגנט המסכים' מאת דורון ארז עוסק בנושא המעסיק הורים רבים: התמכרותם של ילדים למסכים השונים. למרות ההבנה של ההורים כי עליהם להגביל את שעות הצפייה של ילדיהם, רבים מהם מתקשים לעשות זאת. זו גם הדילמה הניצבת במרכזו של הספר הנוכחי בו איתמר הצעיר המבלה זמן רב מול המסך בצפייה בתוכניות הילדים האהובות עליו. הוא שקוע כל כך בתוכניות השונות עד כי הוא שוכח לפעמים לאכול. הוריו של איתמר מרגישים לפעמים חוסר אונים בבואם להתמודד עם התמכרותו למסכים. לאביו יש הסבר למשיכה של בנו למסכים, הוא משוכנע שהסרטונים בהם איתמר צופה מכילים מגנט הלוכד את תשומת הלב ולכן הוא לא מצליח להתנתק מן המסך. האמא מחליטה להגביל את זמן הצפייה במסך לשעה אחת בלבד בתיאום עם איתמר, אך ליתר ביטחון מניחה לצד המסך מבטל מגנטים. כשהשעה חולפת והיא מבקשת מאיתמר להפסיק לצפות הוא פורץ בצרחות. אמו מציעה להפסיק להגביל את הצפייה של איתמר ולאפשר לו לצפות ללא הפסקה, היא מאמינה שזו הדרך היחדה בה ילמד לבד שעליו לצמצם את שעות המסך שלו. "ועד אז" שואל אביו? ואמו משיבה שעד אז הם יתנהלו כמו שהתרגלו לפני שנולד, יאכלו, יתארגנו לשינה ויישנו. ואכן זה מה שקורה, השניים אוכלים ארוחת ערב, מתארגנים לשינה ועולים על יצועם וכל אותו הזמן איתמר צופה במסך. לפני השינה אמו אומרת לאביו שכילדה למדה מניסיונה יותר מן ההוראות של הוריה. (איורים: דני קרמן. הוצאת ספרית דורון עפרון, 32 עמודים)

 

סיפור לילדי דור המסך והוריהם

 

לפעמים האדם יודע

"חשתי התרוממות רוח בלתי מוסברת, שמחת חיים - כך סתם. לא כתבתי, לא הפקתי, לא הפגנתי מצוינות, לא מיוחדות, לא גרמתי גאווה למשפחתי, לחבריי, למולדתי גם לא לבוראי. לא התאמצתי, לא כיכבתי, לא עשיתי עבודה פנימית במודע, רק הייתי אני בלא לתת הדעת על משמעות קיומי". כך מדברת אלינו תמרה סלע, אישה שמסע חייה המרתק נפרש בפנינו בספר הפיוטי 'לפעמים האדם יודע', שיצא בהוצאת ספרי ניב. תחילת המסע בוורשה רגע לפני המלחמה, ימים זוהרים של תינוקת במשפחה צעירה ובעלת אמצעים. רק שנה אחת של בטחון וחום שלאחריה התהפך העולם: האב גויס לצבא הפולני ועקבותיו נעלמו. האם החלה בנדודים עם התינוקת שלה אל הלא נודע. הוריה הופכים כל אחד בדרכו למאורות הגדולים של חייה. אמה, אשה מופלאה, אמיצה ובעלת תושייה ויושרה שאין כמותן, מצליחה לצאת מכל מצב חסר תקווה ולשרוד את הגרמנים ואת הרוסים. אביה שאבד "פוגש" את תמרה במדבר והופך להיות השראה לעולמה הרוחני העשיר, שמאפשר לה הסתכלות מאד חד פעמית על חיינו, משמעותם ומה שקורה מעבר להם. שבעת חלקיו של הספר מאופיינים בתחושת ידיעה פנימית הנובעת מקשר מופלא בין תמרה לבין אנשים, אירועים ועולם הרוח. (הוצאת ספרי ניב. 182 עמודים)

 

לפעמים האדם יודע

 

סיפורים ומעשיות מעדות ישראל

למה התחפש היהודי למשה רבנו? האם ינצח הרוכל היהודי את השר הצורר? אלה שנים מהסיפורים הכלולים בספר 'סיפורים ומעשיות מעדות ישראל'. הספר גדוש במעשיות וסיפורים שאיגדה ועיבדה כלת פרס ישראל דבורה עומר ואתם מוזמנים לצלול אל עולם קסום וחכם של מסורת יהודית מכל קצות תבל ולקרוא בו שבעה סיפורים נהדרים. רשימת הסיפורים בספר: השד הענק שכלא שלמה המלך בכד; היצליח רוכל המלח לזכות בפרס? הנער יעקב וכל מה שקרה לו כשהפליג מן החוף; למה התחפש היהודי למשה רבנו? מעשה ביהודי ובקנס קשה שנתבע לשלם; עלילות ג'וחה הטיפש-החכם; האם ינצח הרוכל היהודי את השר הצורר? הסיפורים יוצאים בספר זה בלבוש חדש ובלוויית איורים מרהיבים של אלישע כץ. (הוצאת "שרברק-דני ספרים", 64 עמודים. מנוקד)

 

סיפורים ומעשיות מעדות ישראל

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loader

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...