שתף

מורדת, ילדת הפרפרים, זוהרה, תאומות זהות שבר ענן: ספרים רבותיי, ספרים!

15:42 11.03.2020

מה חדש ברחובות

 

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

פורץ דרך ומטלטל

הספר 'מורדת' שכתבה ענת בר ושדי הוא ספר פורץ דרך, אמיץ ומטלטל, ששם לראשונה על סדר היום את תופעת ההתעללות בנשים שקיימת גם במשפחות דתיות עם כל המורכבות הכרוכה בכך על רקע ערכי הדת והמשפחה. הסופרת, ענת בר ושדי: "אני חשה שזאת שליחות לתת במה לנשים שקולן לא נשמע". הספר מכניס את הקורא אל תוך ביתם ומחשבותיהם של בני משפחת גבע. רות אם לארבעה מתבגרים, אישה דתיה כבת 40. בעלה, אילן מנהל מכללה לבנות, אדם כריזמטי במיוחד, דמות מאוד מוערכת ומובילה בקהילה. אף אחד לא יודע שמאחורי הגינה המטופחת, בתוך כותלי הבית המעוצב מתנהלת במשך שנים מערכת יחסים חולנית ומשפילה שהופכת להיות שיגרת חייה של רות. אילן אדם שתלטן, הסובל מהתפרצויות זעם ומטיל טרור נפשי, כלכלי ומיני על אשתו, מגביל ומיצר את צעדיה ושולט אף במחשבותיה. רות חיה בהכחשה מוחלטת למצבה ובתחושת כישלון ואשמה תמידית. מפגש אקראי עם איש זר מעמת את רות עם מציאות חייה ומאלץ אותה להודות באמיתות כואבות שעלולות לטלטל את כל בני המשפחה. באמצעות דמותה של רות, מתאפשר לקוראים להציץ אל תוך עולם שלרוב חומק מעינו של הציבור – עולמה של אישה, רעיה ואם מהמיינסטרים של החברה הדתית, שחיה חיי סבל מוכחשים וחווה אלימות נפשית ומינית בין כתלי ביתה – מבלי שאף אחד ישים לב לכך. (הוצאת אוריון, 186 עמודים).

 

 

עליה להציל את עצמה

'ילדת הפרפרים' מאת רנה דנפלד, הוא מותחן מרתק עוצר נשימה. נעמי, בלשית פרטית המתמחה באיתור ילדים שנעלמו, הבטיחה לעצמה שלא תיקח מקרה נוסף לפני שתמצא את אחותה הצעירה שנחטפה ביחד איתה לפני שנים רבות ומאז לא נודעו עקבותיה. לנעמי אין תמונה של אחותה, ואפילו לא שם. כל שיש לה הוא זיכרון עמום של שדה תותים בלילה בעת שנמלטה על חייה. החיפוש מוביל אותה אל שכונת עוני שבה ילדים חסרי בית משוטטים ברחובות בחיפוש אחר כסף, מזון וחברה. כשמתחילות להתגלות גופותיהן של ילדות רחוב בנהר הסמוך, נעמי לא מסוגלת לעמוד מנגד על אף הנדר שנדרה. את ליבה כובשת ילדה בת שתים עשרה בשם סיליה, שנמלטה מאביה האלים ומאמה המכורה לסמים, וכעת היא נותנת את אמונה רק בפרפרים שבדמיונה, השומרים את צעדיה ברחובות המסוכנים. ככל שהאימה גוברת, נעמי וסיליה מתקרבות ומוצאות זו בזו נחמה והדים לעברן הכואב. אך כאשר ילדת הפרפרים נעלמת אף היא, עברה של נעמי חוזר לרדוף אותה והיא יודעת שעליה למצוא הן את סיליה והן את אחותה האבודה על מנת להציל גם את עצמה. (מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים,  264 עמודים).

 

 

אהבה בלתי אפשרית

'זוהרה' מאת צבי גיל, הוא רומן היסטורי נוגע ומרגש. זוהרה היא צעירה בגדדית יפהפייה, נבונה, נועזת וחברה דומיננטית במחתרת הציונית בעיראק "השורה". נוויל פיצפטריק הוא קצין בכיר הממונה על המודיעין הבריטי בעיראק באחת התקופות הקריטיות בתולדות העולם עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, בשנות השלושים של המאה הקודמת. הנסיבות מביאות את השניים לקשר ענייני המתפתח לקשר אינטימי ולאהבה סוערת על רקע סכנת החיים שבה נמצאת הקהילה היהודית בעיראק. אהבה בלתי אפשרית, שיקולים פוליטיים עמומים, מהפכי שלטון, בריטים, עיראקים, לוחמי ה"פּשמרגה" הכורדים - עניינים אלה ואחרים נושפים על פתיל חייה של זוהרה, בשעה שהיא וחבריה פועלים להברחת יהודים יחידים וקבוצות אל ארץ ישראל בדרך-לא דרך רוויה תלאות וסכנת חיים. עלילת זוהרה רצופה פרקים דרמטיים וסוחפים ומביאה את הקורא עד למבצע "עזרא ונחמיה", בשנים 1951-1950, שבו הוטסו מאה אלף יהודי עיראק לארץ ובאמצעותו בא הקץ על גלות בבל, שארכה 2,500 שנה. (הוצאת ספרי ניב, 459 עמודים).

 

 

להתגבר על משקעי העבר

'תאומות זהות' מאת אלין הילדרברנד הוא רומן מלבב ומקסים, שהמחברת שלו בעצמה תאומה שהקדימה את אחיה בשש דקות שלמות. טביתה והרפר פרוסט הן אולי תאומות זהות כלפי חוץ, אבל מבפנים הן שונות לחלוטין. טביתה זהירה ומיושבת, הרפר פזורת דעת ופרועה. כל אחת מהן נושאת עמה עלבון, צער ואובדן - אבל אחרי עשר שנות נתק, אף אחת כבר לא בדיוק יודעת מה השתבש. עכשיו אביהן מת, והתאומות המתגוררות באיים סמוכים נפגשות בהלוויה. שרשרת של נסיבות מאלצת אותן להתחלף באי מגוריהן. האם כל אחת תצליח במקום שבו נכשלה אחותה? והאם הפעם יצליחו להתגבר על משקעי העבר? (מאנגלית: אביגיל בורשטיין, הוצאת כנרת זמורה, 334 עמודים).

 

 

טוקיו, אנחנו באים! 

'המשחקים האולימפיים אתונה-טוקיו 2020-1896' מאת מוטי בסוק (מומחה להיסטוריה של הספורט) מתאר בשפה קולחת, בדרך מעניינת ומרתקת, את התפתחות המשחקים האולימפיים מאז יוון העתיקה (776 לפני הספירה) ועד ימינו, כולל תיאור מפורט של האולימפיאדה הראשונה בזמנים המודרניים, באתונה ב-1896, והתמקדות באולימפיאדות ההיסטוריות  של ברלין ב-1936, של רומא ב-1960, מוסקבה ב-1980, לוס אנג'לס ב-1984 ובייג'ינג ב-2008. הספר מתמקד בשלושת ענפי הספורט המובילים במשחקים האולימפיים, הענפים המושכים את תשומת הלב של מיליארדים בעולם כולו, מלכת הספורט האתלטיקה הקלה, השחייה וההתעמלות. תיאור מיוחד מוקדש בספר לספורטאים הגדולים בהיסטוריית הספורט במאה ועשרים השנים האחרונות, כמו האינדיאני ג'ימי טורפ, האפרו-אמריקאי ג'סי אוואנס ששם ללעג את אדולף היטלר,  הבעל והאישה אמיל ודנה זטופק, "האיילה השחורה" וילמה רודולף, קרל לואיס, יוסיין בולט, הטרזן הראשון ג'וני וייסמילר, מרק ספיץ, מייקל פלפס האגדי (28 מדליות אולימפיות !), אגנס קלטי, לאריסה לטינינה, מיטסו צוקהרה, סימון ביילס ועוד גדולים ורבים אחרים. הספר מלווה את התפתחות הספורט במאה ועשרים השנים האחרונות, מספורט חובבני המיועד לגברים לבנים מהמעמדות השליטים לספורט מקצועני, הפתוח לכלל הציבור, עם כמעט שוויון מגדרי. במקביל הספר מתאר את העלייה הקבועה ברמת ההישגים מדי אולימפיאדה, כולל שיאים עולמיים מדהימים לצד שורה ארוכה של שיאים אולימפיים. (הוצאת ספרי ניב, 465 עמודים).

 

 

מדריך להורים מתחילים

'הורות במודעות - מדריך להורים מתחילים' מאת דבי סויסה, הוא ספר הדרכה להורים שמכיל מידע על הכנה להורות ושלבי התפתחות הילד – מלידה ועד להיותו פעוט. הספר עוסק בהבנת עולמו של הילד, צרכיו ורגשותיו. בנוסף ניתנים בספר כלים להתמודדות עם סוגיות מגוונות בשלבי התפתחות שונים – חיזוק הקשר בין ההורה לילד, אכילה, שינה, גמילה ממוצץ ומחיתול, פיתוח עצמאותו של הפעוט ואף בחירת מסגרת חינוכית נכונה ושלבי ההתאקלמות של הפעוט בה. הספר מחולק לארבעה חלקים: הורות וזוגיות, התפתחות התינוק, פעוטות ובשעות הפנאי. הספר כתוב בצורה ברורה וקולחת וכל מי שמחפש מתנה לזוג המצפים לתינוק ראשון "הורות במודעות" עשוי להיות מתנה שימושית שמרכז את כל המידע הרלבנטי  במקום אחד. דבי סויסה היא גננת ומומחית לגיל הרך מזה ארבעים שנה, אֵם לארבעה וסבתא פעילה. דבי היא מנחה קבוצות הורים, מאמנת גננות ומלווה נשים לאחר לידה. בוגרת המכללה הבריטית לחינוך "College Dandy Thomas" . (הוצאת ספרי ניב, 98 עמודים).

 

 

סודות משפחתיים

'שבר ענן' מאת ורד כהן ויסוצקי, הוא רומן מרגש מותח ומרתק. שנת 2005, עוד לפני שהתרחשה, גובה ההתנתקות מחיר כבד. הכאב והשסע גדלים מיום ליום. לגליה, עורכת ראשית ובעלת מקומון מצליח בחיפה, יש סודות משפחתיים מהעבר אותם היא לא משתפת עם אף אחד, גם לא עם בעלה, דורון, החי בנפרד ממנה. כעת, לאחר שבתם המשותפת נחטפת למטרות סחיטה, על ידי אחותה, תושבת ההתנחלות עין רגב שבשומרון היא פוחדת לחשוף אותם יותר מאי-פעם. למזלה  או שלא, דורון, קצין בכיר במשטרה, מחליט לחקור לבדו כיצד ייתכן שאשתו האהובה נחשדת בניסיון התנקשות בשר בממשלה. (הוצאת ספרי ניב, 264 עמודים).

 

 

נושי הכלב

'איפה אתה, נושי?' שכתבה וציירה שרה אורבך, בהוצאת ספרי ניב, הוא ספר ילדים מקסים ומרגש שגיבורו הוא נושי הכלבלב. הוא מתעל, ממרכז, מבטא ומוציא לאור את מגוון הרגשות האנושיים: רגשות חיבה, נחמה, חמלה ודאגה, שיתוף ושמחה, לצד רגשות אבל ופרדה, המעוררים השתתפות בצער, עידוד ותמיכה בעת הצורך והשלמה עם אובדן. "טלי קצת הססה והתקשתה לענות, לבסוף אמרה, "עוד מעט יהיה לי אח, בעצם אולי תהיה זו אחות". המשפט נשאר תלוי באוויר, כאילו לא נחת, מלי הופתעה והשתתקה באחת" (מתוך הספר). המשפט הנ"ל אכן הפתיע ושינה לחלוטין את חייהן של החברות הנאמנות מלי וטלי, וכל אחת חוותה בנפרד פרדה משלב בחיים ומעבר לתקופה חדשה. גם דפוסי הקשר ביניהן ותכניו השתנו, אך האינטימיות והקרבה המשיכו לאפיין את פגישותיהן. (הוצאת ספרי ניב, עמודים לא ממוספרים).

 

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...