שתף

מהי החלפת ברך חלקית?

10:43 29.06.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

אחד המפרקים החשובים בגוף האדם זו הברך כמובן. היא המפרק האמון על התנועה של הרגליים והוא מחבר בין השוק ובין הירך. הבירכיים הן הראשונות לספוג זעזועים בזמן ריצה, קפיצה ועוד ואלו המפרקים אשר להם נטייה גבוהה יותר להישחק לאורך השנים

 

הגוף שלנו, גוף האדם, הוא במידה רבה פלא עצום. נכון, מי שלא חולה ולא סובל מכאבים, בדרך כלל לא מכיר בכך שהגוף שלו כמו פועל בדרך נס, אבל מי שיש לו מעט בקיאות בנושא, יודע כי רק כאשר כל האיברים פועלים ביחד, בסנכרון מלא, הרי שהגוף שלנו יכול לפעול בעולם ללא חשש ולמלא אחר משאלות ליבנו. אחד המפרקים החשובים בגוף האדם זו הברך כמובן. היא המפרק האמון על התנועה של הרגליים והוא מחבר בין השוק ובין הירך. הבירכיים הן הראשונות לספוג זעזועים בזמן ריצה, קפיצה ועוד ואלו המפרקים אשר להם נטייה גבוהה יותר להישחק לאורך השנים. במקרים מסוימים, כאשר השחיקה בברך הולכת ומעמיקה והחולה סובל מכאבים משמעותיים, הדבר הנכון לעשות הוא לצאת לניתוח. במאמר הבא נדבר על תהליכי האבחון לפני היציאה לניתוח ועל הפרוצדורה הרפואית עצמה. הרבה עבודה לפנינו, אנחנו יוצאים לדרך ממש עכשיו.

 

כמה מילים על הברך

מפרק הברך בנוי מכמה אלמנטים. הראשונים אלו המיניסקוסים, אשר אמונים על אופי החיבור בין עצם הירך ועצם השוק, קצת כאילו אלו היו שני חלקי פאזל לא תואמים שעה שהמיניסקוסים אחראים על חיבורם המושלם, זה לזה, בעת הצורך. יש לנו את הרצועות, בין אם זו הרצועה הצולבת ואחרות, אשר מאפשרות לנו לבצע את תנועת הכיפוף והישור במפרק, בלי שאף אחד מהעצמות תזוז ממקומה. השרירים הם אלו שצריכים לעזור למפרק לבצע את התנועות השונות. ככל שהשרירים יהיו חזקים יותר, כך הברכיים יצליחו לעמוד בעומסים משמעותיים יותר מפעם לפעם.

 

כאמור, התפקיד של הברך הוא גם לאפשר את פעולת הכיפוף והישור של הרגל. הברך היא גם בולם הזעזועים המשמעותי ביותר שיש לגוף, עם כל קפיצה, ריצה וכן הלאה. ישנם מקרים בהם מי מהאיברים הללו הולך ונשחק. אלו יכולים להיות המיניסקוסים שכבר מתחילים להישחק ואלו יכולות להיות דלקות מפרקים המשפיעות על השרירים. מה עושים במצב הזה? נסביר הכל כעת.

 

 

תמונה: Annie Spratt on Unsplash

 

על האבחנה הרפואית ועל הסובלים מכאבים בברכיים

בגדול, אפשר להגיד כי מעל רבע מהאוכלוסיה תדווח על כאבי ברכיים מגיל ארבעים וחמש ומעלה. כמובן, יש מי שיש להם נטייה משמעותית יותר לכאבים מהסוג הזה. אלו יכולים להיות מי שמקיימים פעילות ספורטיבית בעצימות גבוהה, כך שהבירכיים נאלצות לעמוד בעומסים משמעותיים מפעם לפעם. אלו יכולים להיות מי שדווקא סובלים ממשקל יתר ולכן הבירכיים צריכות לשאת הרבה מאוד משקל. מטבע הדברים, הגיל מעלה את הסיכוי לסבול מכאבים ודלקות במפרקים. הרי ההגיון הפשוט אומר כי מפרק בו אנחנו נעזרים כל הזמן, עלול להישחק לאורך השנים.

 

השלב החשוב ביותר הוא לדווח לאיש המקצוע על הכאבים. אורתופד מומחה ינסה לברר את המקור לבעיה ובמרבית המקרים, נתחיל בטיפול תרופתי, להקלה על הכאב ובניסיון לשפר את המצב. במקרים מסוימים, אם אין ברירה, יש לבצע ניתוח כדי לאפשר למטופל ליהנות מאיכות חיים טובה יותר.

 

מה זו בדיוק החלפת ברך

כאשר האיברים נשחקים בצורה משמעותית, לעיתים, אין לנו ברירה אלא להחליף את האיברים הללו באיברים 'חדשים', אותם אנחנו יוצרים מחומרים סינטטיים במעבדה מקצועית. כמובן, אנחנו מדברים על ניתוח אשר נחשב למוצלח בדרך כלל וכזה שמטרתו היא לשפר את איכות החיים של המטופל ולא חלילה להרע לו. החלפת ברך חלקית, היא פרוצדורה בה אנחנו לא רוצים להחליף את כל המפרק, אלא, אנחנו מעוניינים לעשות שינויים נקודתיים. החלפת ברך חלקית מאפשרת שיקום מהיר יותר בדרך כללונחשבת כהליך פחות פולשני. באותה הנשימה, חשוב לזכור כי אי אפשר לבצע החלפת ברך חלקית בכל מקרה. יש לבחון את התנאים בשטח ולהבין האם המצב של המטופל מאפשר לנו לצאת לטיפול רפואי מהסוג הזה.

 

 

בתום הניתוח יש לצאת לתהליך שיקומי

אחרי תקופה משמעותית של כאבים ממושכים בברך, על המטופל כמו 'ללמוד' להשתמש בברך מחדש. לכן, ההמלצה היא לצאת לתהליך שיקום המלווה בידי אורתופד מקצועי לאורך כל הדרך. על הבריאות שלכם אתם לא רשאים להתפשר. סגן המחלקה האורותופדית באסף הרופא, ד"ר רמי כרדוש, ישמח לסייע לכם עוד היום במטרה לעזור לכם להרגיש טוב יותר. לפרטים נוספים, מוזמנים ליצור קשר ממש עכשיו.

 

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...