שתף

חדשנות פורצת דרך: אחיות מובילות את עולם הסיעוד לעתיד מזהיר

11:32 03.04.2024 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

מה הקשר בין חדשנות לעולם האֲחָיוּת (סיעוד), שהוא עולם עתיק יומין? ומה בכלל הקשר בין חדשנות לבין עולם הגריאטריה? תתפלאו, אבל מסתבר שיש קשר הדוק

היום התקיימה סדנת חדשנות ייחודית וראשונה מסוגה במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מקבוצת כללית, אותה יזמו דורית כהן, מנהלת הסיעוד, היידי קישון, סגנית מנהלת הסיעוד ומיכל נמרובסקי, מובילת החדשנות באחיות בבית החולים ואחות באשפוז יום שיקומי.

 

 

היום המיוחד נולד כחלק מתהליך רחב בכללית של הקמה וביסוס קהילת החדשנות באֲחָיוּת בהובלת אתי רוזנברג ואריקה רוזנשטוק מאגף האֲחָיוּת בהנהלה הראשית של כללית, כאשר הנהלת האֲחָיוּת בהרצפלד החליטה לקחת צעד אחד קדימה את היוזמה ולייצר יום שכולו עוסק בחדשנות בשיתוף עם מרכז החדשנות של המרכז הרפואי קפלן, ד״ר אילן לוי וחוי קרני. ליום המיוחד הוזמנו אחיות וכוחות עזר מכלל היחידות בבית החולים, והוא נפתח בסדנה לאיתור אתגרים וחשיבה יצירתית. ״אני יודעת שהקשר בין חדשנות וגריאטריה נשמע מוזר לאנשים מבחוץ״, אומרת דורית בחיוך, ״אבל עבורנו הוא קשר טבעי והדוק, שנמצא בפוקוס שלנו: ברצון לייצר חדשנות אשר נותנת ערך מוסף גם למטופלים וגם לעובדים שלנו״.

 

״זה שיש סטריאוטיפ שגריאטריה וחדשנות לא הולכים ביחד זו טעות״ מחזקת היידי. ״עבורנו גריאטריה זה החיים עצמם ועולם שפוגש את כולנו, זו המהות, ודווקא במקום הזה - חשוב שנאתגר את עצמנו להסתכל אחרת על אתגרים ובעיות ולמצוא פתרונות יצירתיים״.

״חדשנות זה לא רק טכנולוגיה, והיא מצויה בכלל הרבדים של העשיה שלנו״, מוסיפה מיכל. ״אבל אחד הדברים החשובים שלמדנו מהסדנה שעברנו היום הוא שחדשנות היא לא תכונה מולדת, אלא שריר שצריך לאמן. בסוף הדרך לייצר רעיון טוב היא לא להתכנס עם עצמך ולפצח את הרעיון או האתגר אלא לייצר רעיונות רבים, שמתוך החשיבה עליהם, יגיע הרעיון האחד הטוב באמת. בהרבה מובנים, היום זרענו את הזרעים הללו״.

 

בתהליך התכנון של הסדנה, בחרו המארגנות לשלב אנשי צוות מיחידות שונות בשביל לייצר עניין ואתגר נוסף: ״לא הלכנו על המובן מאליו וחיברנו אנשים שמכירים זה את זה או שחולקים את אותם עולמות מקצועיים״, מספרת היידי, ״אלא שילבנו ויצרנו קבוצות מעורבבות, כדי שחילופי הרעיונות והשיח יהיו יותר פורים״.

 

 

לאחר סדנת החדשנות עברו האחיות וכוחות העזר התנסות בטכנולוגיה של מציאות מדומה ומציאות רבודה. ״תוך כדי ההתנסות החוויתית עלו לאנשי הצוות רעיונות למימוש הטכנולוגיה. רק צריך חשיפה - וישר מגיעה היצירתיות״, מספרת היידי.

 

״היום היה יום מוצלח מאוד״, אומרת מיכל. ״ראינו איך האחיות וכוחות העזר ממש ׳נכנסו לזה׳, שיתפו פעולה והיו עם ברק בעיניים. אני בטוחה שהיום הזה הוא רק תחילתו של תהליך מיוחד שנעבור פה יחד״.

 

״האני מאמין שלנו בסקטור האֲחָיוּת בהרצפלד הוא שהשטח הוא זה שיודע למפות בצורה הטובה ביותר את האתגרים, אבל גם את הפתרונות״, מסכמת דורית. ״ואכן - היום היה יום פורה, יצירתי ומלא ברעיונות, אותם נגבש יחדיו לתוכנית עבודה מסודרת, ומכאן השמיים הם הגבול. כל העשיה הזו היא בסופו של דבר עבור המטופלים והעובדים שלנו יחד, לייצר להם חוויה טובה ורצופת חדשנות״.

 

לאתר מרכז רפואי הרצפלד

דרך ארץ 1 ת.ד. 48 גדרה מיקוד 7075001

בשיתוף פעולה ממומן עם ביה''ח הרצפלד

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...