שתף

הרצפלד: כשכן כל יום פורים

14:53 21.03.2024 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

אצל ד"ר אמנון רביב ומשה (טיטו) טויטו, שני ליצנים רפואיים מהמרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מקבוצת כללית- דווקא כן כל יום פורים!
אבל למרות שהם נוהגים להתחפש ולהופיע מידי יום, לפורים גם עבורם יש הרגשה אחרת: "זה מאפשר לאנשים להוריד את המגננות ופשוט להיות שמחים"

פורים הוא חג של שמחה, תחפושות וגם של ליצנים. במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד, אשר בגדרה, כל יום הוא פורים, כאשר ד"ר אמנון רביב ומשה (טיטו) טויטו, ליצנים רפואיים, מסתובבים בין המטופלים, המשפחות ואנשי הצוות, מכניסים שמחה לתהליך הטיפול והשיקום של המטופלים, ומייצרים חווית אשפוז טובה יותר.

 

טיטו (משה טויטו) הליצן הרפואי


"הליצנות הרפואית במחלקות מבוגרים וקשישים תורמת וחשובה מאוד", מסביר ד"ר רביב. "כשחושבים על ליצנים וליצנים רפואיים, בד"כ מקשרים את זה לילדים. אבל בניגוד לילדים, שעטופים על ידי ההורים, מלווים ומבקרים רבים, המבוגרים המאושפזים  נמצאים פעמים רבות לבד. מטבע הדברים, חווית האשפוז של המבוגרים וקשישים היא לא קלה, מלווה בתחושת בדידות, בילבול ועצבות. גוף ונפש מחוברים! כאן אנחנו – הליצנים הרפואיים – נכנסים לתמונה, כאשר אנחנו משמשים חלק אינטגרלי מהצוות הרפואי, ומגיעים על מנת לחזק את נפשם של המאושפזים. עבודתנו היא לשמח, להצחיק ולהסיח את הדעת מהבדידות, הכאב והעצב, והיא חשובה בדרך להחלמה ולחוויית אשפוז טובה יותר".


"לילדים, בניגוד למבוגרים, יש שמחת חיים טבעית שעדיין טבועה בהם, וכוח החיות שלהם חזק", מוסיף טיטו לדבריו של ד"ר רביב, "ואילו אצל מבוגרים לפעמים נראה שצריך לגרום לתהליך של התאהבות בחיים בחזרה. זה אתגר גדול, אבל זה מה שמיוחד במקצוע שלנו. לא סתם המציאו את הביטוי 'מתלוצץ עם רופאיו'. מי שיש לו את הכוח להתלוצץ, יש לו את הכוח להחלים".

 

ד"ר אמנון רביב


הקשר בין גוף ונפש, אשר בא לידי ביטוי בקשר בין היכולת לשמוח לבין המצב הרפואי הוכח מחקרית לאורך השנים. "מחקרים רבים נעשו ברחבי העולם, המצביעים על החשיבות הגדולה של עבודת הליצנים הרפואיים במחלקות המבוגרים, וגם אני ערכתי מחקרים בנושא שהתפרסמו בכתבי עת, וב-2016 קיבלתי את הדוקטורט הראשון בעולם בתחום הליצנות הרפואית. היום, הליצנים הרפואיים הישראלים הם המובילים במחקר ומסלולי הכשרה אקדמית בתחום". מספר ד"ר רביב.


בכל שבוע השניים מסתובבים בין המחלקות השונות, אך לפעמים התגובות הן מעורבות: "מבוגרים הם לפעמים נעולים בתוך עצמם, ואז אפשר לקבל תגובות קרות. בתקופה האחרונה, אני רואה את הדואליות הזו אפילו ביתר שאת. כי מצד אחד, אנשים מרגישים צורך להתכנס בתוך עצמם לאור האסון הנורא שקרה לנו והחטופים שעדיין מייחלים לשובם, אבל מצד שני אני גם מזהה איזה רצון לחזור לחיים ורצון לשמוח, ובמקרים האלה התפקיד שלנו אפילו יותר חשוב מבדרך כלל", אומר טיטו.

 

טיטו (משה טויטו) הליצן הרפואי


על אף העובדה שד"ר רביב וטיטו הם חלק מהצוות באופן קבוע, בפורים המחלקות לובשות אווירת חג מיוחדת, והליצנים הם חלק בלתי נפרד מהחגיגות. "אנחנו רואים שבפורים אנשים מורידים את המגננות, ויש להם יותר לגיטימציה להיות באווירת שמחה יחד איתנו", אומר טיטו. יפעת נח לוין, מנהלת השירות והשיווק במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מספרת על עבודתם של הליצנים: "ד"ר רביב וטיטו הם חלק בלתי נפרד מהצוות של הרצפלד, וזה תמיד משמח לפגוש אותם במחלקות או במסדרונות, ולראות את האפקט המיידי של העבודה שלהם על המטופלים והצוות – בחיוכים! בפורים אנחנו בבית החולים משקיעים מאמצים רבים לייצר אווירת חג, והליצנים הרפואיים שלנו הם חלק מרכזי באווירת החג, מייצרים צבעוניות ושמחה, לצד חווית אשפוז נעימה יותר ותרומה לתהליך ההחלמה והטיפול. אנו שמחים מאוד שהם איתנו, בפורים ובכל יום מימות השנה". 

 


צוות מקצועי עם לב ונשמה

המרכז רפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד פועל על מנת להוביל בישראל את תחום הטיפול הכוללני והשיקומי לאוכלוסיה הבוגרת, באיכות הרפואית הגבוהה ביותר המביאה לתפקוד ולעצמאות מיטביים וביצירת חווית לקוח של 'מעל ומעבר' למטופלים ולמשפחותיהם.


הרצפלד מהווה מודל לחיקוי לעבודת צוות רב מקצועי, המרכז הוא בית חם ומעצים למטופליו, למשפחותיהם ולעובדיו, והליצנים הרפואיים הם חלק אינטגרלי בעבודתו של הצוות המקצועי של בית החולים.


הרצפלד הוא בית חולים מהמובילים במחקר בתחום הגריאטריה והינו אבן שואבת לאנשי מקצוע בתחומי הרפואה, הסיעוד, מקצועות הבריאות והמנהל ומסייע בפיתוחם המקצועי והאישי.הצוות במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מקבוצת כללית הינו צוות מיומן ומקצועי, העוסק בתחום השיקום הגריאטרי, תוך חשיבה והסתכלות הוליסטית על האדם. "אנו, הצוותים הרפואיים בהרצפלד, רואים בראש ובראשונה את צרכי המטופל, ועם עשרות שנים של ניסיון באבחון וטיפול בתחום".

 

לאתר מרכז רפואי הרצפלד

דרך ארץ 1 ת.ד. 48 גדרה מיקוד 7075001

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...