שתף

הפרוייקט המהפכני שיחבר בין רחובות-נס ציונה וראשל’’צ

19:07 09.08.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

הונחה אבן הפינה לפרוייקט הקו הכחול שיעבור בין קריית עקרון- רחובות- נס ציונה - ראשון לציון ועתיד להסיע כ 77 אלף נוסעים ביום. עלות הפרויקט כ 3 מיליארד שקלים

 

משרד התחבורה ממשיך לקדם את תוכניות התחבורה הציבורית והיום התקיים טקס הנחת אבן הפינה לקו הכחול שיעבור בערים ראשון לציון- נס ציונה- קריית עקרון. הטקס נערך בראשון לציון, במעמד השרה מירי רגב ובהשתתפות ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך, ראש עיריית נס ציונה שמואל בוקסר, יו"ר דירקטוריון נתיבי איילון מקסין פסברג ומנכ"לית נתיבי איילון אורלי שטרן ובכירי משרד התחבורה.

 

הקו הכחול הוא קו BRT (Bus Rapid Transit), המבוסס על אוטובוסים חשמליים מתקדמים ורבי קיבולת הנעים על נתיב תחבורה בלעדי ומופרד. האוטובוסים המהירים מקבלים עדיפות בצמתים וברמזורים, וכך מובטחים לנוסעים עמידה בזמנים וזמני הגעה אמינים ומדויקים, וחווית נסיעה משופרת. בתחנות וברכב יותקנו צגים אלקטרוניים המספקים מידע על מיקום הקו ועל שעת ההגעה בזמן אמת.

 

בישראל כבר פועלת מערכת BRT כבר עשר שנים בהצלחה רבה במטרופולין חיפה: המטרונית. עם זאת, במשרד התחבורה מדגישים כי בקו הכחול יפעלו כלי רכב מתקדמים יותר, בהנעה חשמלית שקטה ונקייה, ועם טכנולוגיות חדשניות שנכנסו לשימוש בשנים האחרונות. הקו יוקם על ידי חברת נתיבי איילון, וצפוי להיפתח במהלך 2028. עלות ההקמה נאמדת בכ-2.9 מיליארד שקלים

 

אורך הקו הכחול 23 ק"מ ובשעות השיא הוא יפעל בתדירות גבוהה של כל 6 דקות. הקו יוביל כ-77 אלף נוסעים ביום ו-56 מיליון נוסעים בשנה. הקו יכלול 44 תחנות, שחלקן מתממשק לתחנות הקו הירוק של הרכבת הקלה, לתחנות הרכבת ישראל רחובות והראשונים, למסופי תחבורה אזוריים ובעתיד גם לרשת המטרו.

 

עם השקת הקו, ניתן יהיה להגיע ממכון ויצמן ברחובות למרכז ראשון לציון תוך 26 דקות, ומפארק המדע ברחובות - תוך 13 דקות בלבד. נסיעה מרחוב הבנים בנס ציונה למכון וולקני בראשל"צ תארך רק 15 דקות.

 

הקו הכחול יספק חיבוריות וקישוריות למרכזי מסחר, תעסוקה, השכלה ומגורים, ובהם פארק המדע ברחובות. הקו ישרת מוסדות השכלה גבוהה ובהם מכון ויצמן, הפקולטה לחקלאות והמכללה למינהל, שבהם לומדים 17,600 סטודנטים.

 

הקו הכחול יעבור דרך מרכזי הערים רחובות (רח' הרצל) ונס ציונה (רח' ויצמן), במטרה לשפר את החוויה האורבנית ולעודד הליכה ברגל, רכיבה על אופניים וחיי מסחר ותרבות. במרכזי הערים תיאסר תנועת רכב פרטי ויוצאו האוטובוסים המונעים בסולר וגורמים לרעש ולזיהום אוויר. במקומם ייהנו התושבים ממרחב עירוני רגוע ומזמין, שבו נעה מערכת תחב"צ נקייה ושקטה. לאורך התוואי תשודרג סביבת הרחוב, כולל הצבת תחנות חכמות ונגישות, חידוש תשתיות ניקוז, ביוב וחשמל, הקמת מדרכות ושבילי אופניים רחבים ובטוחים, ופיתוח נופי ואורבני.

 

קצהו הדרומי, ייצא הקו הכחול מצומת ביל"ו, וינוע על כביש 412 דרך רח' הרצל ברחובות, רח' ויצמן בנס ציונה ורח' הרצל בראשון לציון. בצומת בית דגן הקו יפנה מערבה לכביש 44 לכיוון צומת חולון, שם הוא יתממשק עם הקו הירוק ועם תחנות רכבת ישראל.

 

בטקס השרה רגב הודיעה כי הם פועלים לקדם את הפרוייקטים של הסעת ההמונים בישראל על מנת שהם יסתיימו בזמן ובמסגרת התקציב. לשם כך היא בקשה כי בפרוייקטים ייקחו חלק מספר קבלנים שיפעלו יחד על מנת לסיים את הפרוייקטים בזמן עם מינימום פגיעה בתושבים (זאת כדי למנוע מצב דומה כפי שקרה עם הקו האדום שייפתח באיחור של שנה ובחריגה של 3 מיליארד ש"ח).

הצפי לתחילת העבודות 2024

הצפי לפתיחת הקו 2028

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...