שתף

המטופל שלעולם לא אשכח - טיפול עם לב (לא) מלאכותי

09:34 02.04.2024 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

דורית כהן, מנהלת הסיעוד במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מקבוצת כללית, היא אחות כבר למעלה משלושים שנה

אבל את המטופל הראשון בעל הלב המלאכותי שהגיע להרצפלד, היא לעולם לא תשכח: "למרות כל הניסיון, גם שלי וגם של הצוות הסיעודי והרפואי בבית החולים, היה לנו ברור שזה אתגר שצריך להיערך אליו"

לפני מספר שנים, קיבלה דורית פניה מהנהלת הסיעוד באחד מבתי החולים במרכז הארץ, בבקשה לקלוט מטופל עם לב מלאכותי. "לב מלאכותי הוא למעשה לב חיצוני, מכשיר אשר מושתל אצל מטופלים שמסיבות כאלו ואחרות אינם יכולים לקבל לב בהשתלה, והוא מתפקד כתחליף להשתלה - תומך בחדר השמאלי של הלב (החדר שמספק את הדם לכל הגוף)". בהרצפלד יודעים לעבוד עם חולים מורכבים, אבל עד לאותו היום, לא קלטו מעולם מטופל עם לב מלאכותי.

 

"למען האמת, מהרגע הראשון היה ברור לי שנקבל את המטופל, ונדע לתת לו את הטיפול הטוב ביותר, אבל ללא ספק היה כאן אתגר", אומרת דורית. בשלב הראשון היא מתחילה בהתייעצות עם הצוות בהנהלת הסיעוד ויחד הן מבינות, שצריך להיערך לפני קבלת המטופל: "אנחנו מתכנסות כל הצוות של ההנהלה לדון רק במטופל האחד הזה, ומבינות יחד שיש צורך להכשיר את הצוותים להכרת הלב המלאכותי והטיפול הנדרש במטופל - איך עובד המכשיר, מה נדרש מבחינת התפעול, ציוד נדרש ועוד. רמת הדיוק הנדרשת בטיפול והיכולות מבחינת הצוות הן גבוהות, אבל ידעתי שאנחנו יכולים לאתגר".

 

דורית כהן - מנהלת הסיעוד במרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד

מכאן פונה דורית לאחראית מחלקה ז', מחלקה תת חריפה, בתחושה שזו המחלקה שתדע להיות הראשונה להתמודד עם מטופל כה מורכב: "ההירתמות של האחות האחראית והצוות היתה מיידית. למרות החששות הטבעיים להתמודד עם החדש והלא מוכר, לטפל בחולה שכל החיים שלו תלויים במכשיר - הנכונות להתגייס לטובת ההכשרות היתה מיידית".

 

ואכן לאחר תהליך הכשרה, הצוות קולט את המטופל, אשר היה מאושפז בבית החולים לתקופה ארוכה. "המטופל הזה כ"כ זכור לי, בגלל שהסיפור מאחורי תהליך הקליטה שלו הוא הסיפור של הצוות הסיעודי והצוות בהרצפלד בכללותו - המטופל במרכז, ואנחנו נרתמים ועושים כל מה שצריך בשביל האדם עצמו", אומרת דורית. "אני באמת מאמינה שאין אתגר שאנחנו לא יכולים לו, והרצון שלי לקבל את המטופל לאשפוז אצלנו הגיע מהמקום הזה - מהרצון להעצים את הצוות, ולא מהמקום של להעמיס על הצוות. ואכן, הצוות הוכיח את עצמו, פעם נוספת, ואפילו הפכו עם הזמן לסוג של מנטורים למחלקות אחרות שנדרשו עם השנים לקבל מטופלים אחרים עם לב מלאכותי".

 

"אני גאה בצוות הסיעוד בהרצפלד", אומרת דורית בחיוך. "מרגישה שאצלנו - כל מטופל הוא עולם ומלואו, ונעשה הכל כדי לתת טיפול מקצועי, איכותי ומסור".

 

לאתר מרכז רפואי הרצפלד

דרך ארץ 1 ת.ד. 48 גדרה מיקוד 7075001

 

בשיתוף פעולה ממומן עם ביה''ח הרצפלד

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...