שתף

המדריך המלא לתשלום מזונות ילדים

11:45 07.05.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

אחת הסוגיות המשמעותיות ביותר שבאות לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני הינה מזונות הילדים (הקטינים) במסגרת הליך הגירושין של הוריהם

זו גם לרוב אחת מהשאלות הבוערות של בני הזוג עצמם, שתוהים כמה יהא עליהם לשלם מדי חודש עבור מזונות הילדים, או לחילופין מה הגובה של מזונות הילדים שאותו הם יהיו זכאים לקבל עבורם.


כשבמזונות ילדים עסקינן, פעמים רבות מדובר בסכומים לא מבוטלים של אלפי שקלים המשתלמים מדי חודש ובכל שנה עד להגיעם של הקטינים לגיל 18, סכומים המגיעים יחד למאות אלפי שקלים.
על כן, ישנה חשיבות רבה לדעת ולהכיר את היקף מזונות הילדים ואת הגורמים המשפיעים על סכום מזונות הילדים בכל מקרה ומקרה כדי להערך טוב יותר לעתיד לבוא מצד שני הצדדים להליך הגירושין, הן הצד המשלם והן הצד שמסתמך על קבלת התשלום.

 


מזונות ילדים, כשמם כן הם, באים להבטיח את צרכיהם הבסיסיים של הילדים הקטינים של בני הזוג.
אומנם הם מכונים "מזונות", אך בהגדרת הצרכים הבסיסיים נכללים גם דברים נוספים להוצאות המזון כמו למשל הוצאות ביגוד עבור הילדים. כמו כן חשוב לדעת כי מזונות ילדים משולמים עבורם עד להגיעם לגיל 18 כאמור, אך ממשיכים להיות משולמים בחלקם (שליש) גם עד גילאי 20-21 במרביתם של המקרים.


מזונות הילדים אינם כוללים הוצאות נוספות שאותם עתידים הצדדים להליך הגירושין לחלוק ביניהם ביחס לילדים כמו הוצאות בגין צרכי חינוך ורפואה.
נוסף על המזונות לילדים, פעמים רבות קיים חיוב מלא או חלקי גם בגין מדור עבור הילדים הנגזר מגובה הוצאות המדור, עלויות אחזקת המדור, ובשיעור יחסי בהתאם לכמות הילדים הקיימת. במקרים שבהם יהיה חיוב במדור, לרוב תיקבע השתתפות של 30% במדור עבור ילד אחד ועד 50% במדור עבור שלושה ילדים.


בבואנו לחשב את גובה מזונות הילדים יש לבחון תחילה את צרכיהם הבסיסיים של הילדים, ואלה יבחנו לפי רמת החיים שבה חיו הילדים במועד פרידת הוריהם. נוסף על כך, יבחנו יחסי ההכנסות של הצדדים להליך הגירושין ואופן חלוקת זמני השהות של הצדדים להליך הגירושין עם ילדיהם.


ככול שהפער בין ההכנסות של הצדדים להליך הגירושין יהיה גבוה יותר, כלומר שצד אחד ישתכר בצורה משמעותית יותר מהצד השני – תהא לכך השפעה על סכום המזונות לילדים.


כמו כן, ככול שהפער בין חלוקת זמני השהות של הילדים עם הצדדים יהיה גדול יותר, כלומר שצד אחד ישהה עם הילדים בצורה משמעותית יותר מהצד השני – תהא גם לכך השפעה על סכום המזונות לילדים.
ישנו רכיב משמעותי נוסף המשפיע על מזונות הילדים שהוא גילאי הילדים, וזאת היות וקיים הבדל בחובת המזונות לילדים שהינם מתחת לגיל 6, אל מול חובת המזונות ביחס לילדים שהינם מעל לגיל 6.
מדברים אלה עולה החשיבות הגדולה בבחינה מקצועית ועניינית של כל מקרה לפי נסיבותיו על מנת לקבל הערכה ראשונית ביחס לגובה מזונות הילדים, המושפעים כאמור מכלל הרכיבים והנסיבות שפורטו לעיל.

לקבלת ייעוץ ומידע נוסף בנושא ניתן לפנות לעו"ד מירי שאול בלס, בטלפון: 08-9981500,
באתר האינטרנט של המשרד:  www.msb-law.co.il, או בדוא"ל: [email protected].

 

עו"ד ומגשרת מירי שאול בלס עוסקת בתחום דיני המשפחה, צוואות וירושה, מקרקעין, ייצוג בבתי משפט, אפוטרופסות, ויפוי כוח מתמשך.

הערה: רשימה זו הינה רשימה חלקית למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה ו/או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...