שתף

הכתובת על הקיר: אומרים די לאלימות נגד נשים

13:14 12.12.2023 | מאת: מירב בן-פורת חביב, עו"ס מחוזית במחוז מרכז כללית

מה חדש ברחובות

היקף אירועי האלימות כנגד נשים במדינת ישראל ממשיך לזנק, עם עלייה של 30% מהממוצע השנתי. האם באמת אפשר לזהות סימנים מקדימים ולאן פונים?
כללית נרתמת למאבק: "הצוותים שלנו מתודרכים והם כתובת לאותן נשים"

אלו ימים מורכבים עבור מדינת ישראל ומדינה שלמה שמצויה בחרדה עמוקה. בתוך כל הסבך הזה צוין בחודש שעבר 'יום המאבק הבינלאומי' באלימות כלפי נשים. נכון למועד כתיבת שורות אלה, חיות בישראל יותר מ-200 אלף נשים השרויות בצל אלימות במשפחה, לדברי המומחים מדובר בנתון חסר, וככל הנראה מספריו גבוהים יותר. בכל שנה נרצחות כ-20 נשים, כאשר בשנה הנוכחית, שטרם הגיעה לסיומה, מספר הנרצחות כבר הספיק להאמיר ל-27 במספר. כך עולה מנתוני שדולת הנשים בישראל.


גם בעתות מלחמה, כמו זו בה אנו שקועים מאז ה-7 באוקטובר, אלימות כנגד נשים או בתוך המשפחה, איננה פוסקת. המציאות בה חלקנו מצויים במצבי דחק ולחץ קיצוניים, מה שעלול להגביר את עוצמת הדפוס של אלימות במשפחה. כולנו 'קצרים' יותר באיזשהו אופן, על אחת כמה וכמה במשפחות בהן קיים דפוס אלימות כזה או אחר, לרבות כעסים או דינמיקה אלימה, שהינה כמו חבית חומר נפץ, בימים אלו.


"אלימות במשפחה היא תופעה חברתית, שמשפיעה על הבריאות ועל האופן בו נשים צורכות שירותי בריאות" לדברי מירב בן-פורת חביב, מנהלת השירות לעבודה סוציאלית, מחוז מרכז כללית. "יש לכך השלכות על בריאות הגוף והנפש לטווח הקצר והרחוק". אחת השאלות שנשאלות היא כיצד ניתן לזהות אלימות כלפי נשים כבר עם ניצניה הראשונים. "התשובה לכך הינה מעורפלת" משיבה בן פורת חביב "לאלימות פנים רבות, זוהי בדרך כלל אלימות המבוססת על מאפיינים של כוח ושליטה בין בני הזוג, ויכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים".

 

מירב בן-פורת חביב


ראי הוזהרת: כך תדעי שאת נמצאת בזוגיות אלימה

אלימות כנגד נשים היא לרוב מתעתעת. יש בה דפוסים חוזרים ונשנים של התפרצויות אלימות, לאחריהן רגיעה וחרטה, תקופה של 'ירח דבש' ובהמשך צבירת כעסים הגוררת התפרצות מחודשת, וחוזר חלילה. זוהי הסיבה שנשים רבות מתקשות בזמן אמת לזהות כי הן נתונות במצב של אלימות, וחמור מכך מתקשות לצאת מאותו מעגל בלתי נגמר. מסבירה בן פורת חביב.

 

אז בכל זאת, מהן סימני האזהרה למי שנמצאת בזוגיות אלימה? משרד הרווחה מפרסם רשימת סימני אזהרה שונים, ביניהם – תחושה בה את צריכה 'ללכת על ביצים' ליד בן הזוג, אובססיביות כפייתית כלפייך, בן זוג שמקנא לך ופוגע בפרטיותך, מאשים אותך בחוסר נאמנות, בודק את הטלפון שלך לעיתים קרובות, מרחיק ומבודד אותך מהמעגל המשפחתי או החברתי הקרוב, קובע מה תלבשי, שולט בתזרים הכספים שלך, או בן זוג שמול אחרים מציג אישיות שונה לחלוטין. וזוהי רשימה חלקית בהחלט.
לדברי מירב בן-פורת חביב, עו"ס מחוזית במחוז מרכז כללית, ישנן מספר המלצות עבור נשים המתמודדות עם אלימות בתוך המעגל הזוגי או המשפחתי.


"הדבר החשוב ביותר לדעת, הוא כיצד להתנהל סביב תהליכי פרידה או גירושין. תהליכים אלו מגדילים את הסיכוי לאירועי אלימות חמורים באופן משמעותי. צריך להבין שלחלק מן הגברים יש ראייה מאוד דיכוטומית של הדברים, מחשבה של 'הכל או כלום', שבו הם עשויים לפרש צעד שכזה עד לכדי נקיטת פעולה קיצונית כנגד האישה. זוהי הסיבה שההמלצה החד-משמעית היא לא להיפרד או להעלות את נושא הפרידה ללא ליווי מקצועי מתאים" מחדדת בן פורת חביב. "חשוב להכיר גורמי סיכון נוספים שעלולים להגדיל את פוטנציאל הפגיעה, כמו נשיאת נשק, משבר על רקע נפשי או אישי, התנהגות כפייתית כלפי האישה ועוד".


בן-פורת חביב מציינת: "חשוב לדעת שעובדי מערכת הבריאות עוברים באופן תדיר הדרכות בנושא אלימות במשפחה ויודעים לזהות ולטפל במצבים שכאלו. על כן ניתן לפנות לרופא המשפחה, לצוות הסיעוד ולכל איש צוות עמו הן מרגישות בנוח ולשתף במצבן. הצוותים שלנו מיומנים בנושא ויכולים לסייע בפנייה לגורמי הטיפול המתאימים בקהילה, כדוגמת מרכזים למניעת אלימות במשפחה".  עוד מוסיפה כי "להישאר עם המועקה או הסוד של 'אלימות במשפחה' בינך לבין עצמך הוא בעייתי. למרות שזה קשה ואפילו כואב, חשוב לשתף בסיטואציה את מי שאת מרגישה עמו בנוח, החל מבני משפחה, חברה טובה או גורם מקצועי כזה או אחר".

 

אילוסטרציה


האם פנייה לגורם מקצוע היא אכן 'שובר שוויון' כשמדובר באלימות?

"התשובה היא כן. במרכזים למניעת אלימות במשפחה יש אנשי מקצוע, עובדים ועובדות סוציאליות, בעלי הכישורים המתאימים לביצוע הערכת מסוכנות ובניית תכנית מוגנות. הם אלו שיוכלו לסייע לאישה בליווי מתמשך ובהבנה כיצד תרצה להמשיך להתנהל בזוגיות. יש סטיגמה רווחת כי הגעה אל עובדת סוציאלית במרכז למניעת אלימות במשפחה בהכרח אומרת שהיא תמליץ על פרידה או גירושין. זה לא נכון בכל המקרים. חשוב להבין שהתהליך הטיפולי במרכזים אלו נועד קודם כל להעצים את האישה ולשקף בפניה את האלימות. רק לאחר מכן הוא נועד כדי לקבל החלטות בנוגע לעתידו של הקשר הזוגי".


מצויות במשבר או סיטואציה קשה על רקע אלימות?

חייגו 118 מכל לטלפון למוקד הפניות של משרד הרווחה (פעיל 24/7), קו חם בו ניתן לקבל מענה מיידי, בדרך לתיווך וחיבור לגורמים הטיפוליים המתאימים.

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...