שתף

הבחירות לרשויות המקומיות: אופציה לדחייה נוספת

10:16 24.10.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

במליאת הכנסת אתמול: ח"כ לשעבר איתן גינזבורג התריע כי יש מועמדים וראשי ערים מכהנים שמקיימים בימים אלה תעמולת בחירות שאסורות על-פי חוק. על כך השיב יו"ר ועדת הפנים כי "יש לחדד את הנהלים"
אופציה לדחייה נוספת: עד 27 בפברואר 2024

כזכור, ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ יעקב אשר, אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק לדחיית הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות בשלושה חודשים. הצעת החוק קובעת כי הבחירות שנועדו להתקיים ביום ט"ז בחשוון התשפ"ד (31.10.23), נידחות בשלושה חודשים והן יתקיימו ביום כ' בשבט התשפ"ד (30.1.24). עם זאת, הממשלה רשאית בצו, אם לדעתה התקיימו נסיבות מיוחדות ולאחר המלצת ועדת הפנים והגנת הסביבה ברוב של שלושה רבעים מחבריה, ובאישור הכנסת, לדחות את המועד החדש בחודש נוסף ליום י"ח באדר א' התשפ"ד (27.2.24) ובלבד שהצו יובא להמלצת ועדת הפנים והגנת הסביבה עד 30 ימים לפני מועד הבחירות החדש.

 

על פי הצעת החוק – כל הפעולות וההחלטות שנעשו עד כה לקראת הבחירות יעמדו בתוקפן. מהצעת החוק פוצל סעיף 3 העוסק בדרכי תעמולה והוא יובא בשבוע הבא לוועדת הפנים להכנה לקריאה שניה ושלישית ויכלול בין היתר את כל הסוגיות שנגזרות מדחיית הבחירות ושעלו במהלך הדיונים, כגון מקדמות למועמדים מטעם המדינה, חל"ת או פיטורים של מועמדים שהיו עובדי מדינה, הגדלת תקרת ההוצאות ועוד.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הודיע שעד ליום שני הבא יתקבלו ההחלטות האמורות הנוגעות לתעמולת הבחירות. כמו כן, עדכן כי החלטות הוועדה הציבורית, בראשות השופטת אילה פרוקצ'יה, העוסקות בהגדלת יחידת המימון, יינתנו גם הן ככל הנראה עד אותו מועד.

 

לעניין מועמדים שיצאו לחל"ת אמר יעקב אשר כי פנה לייעוץ המשפטי של משרד הפנים בבקשה לאפשר חזרה לעבודה של מועמדים שאין להם ניגוד עניינים. "בכל מקרה", אמר היו"ר אשר, "הנושאים הללו יקבלו ביטוי בסעיפים שיובאו להכנה בוועדה כבר בשבוע הבא". במענה לשאלה של מתמודד שהתפטר מעבודתו לצורך התמודדות לראשות עירייה, אמר אשר כי ככל הנראה המועמד לא יוכל לחזור לעבודה בתקופת הזמן שעד למועד החדש, אך יינתנו פיצויים מסוימים בגין דחיית הבחירות.


ועוד, ח"כ לשעבר איתן גינזבורג התריע כי יש מועמדים וראשי ערים מכהנים שמקיימים בימים אלה תעמולת בחירות שאסורות על פי חוק. על כך השיב היו"ר אשר כי יש לחדד את הנהלים.

 

נסכם את הדברים וננסה לעשות לכם קצת סדר:

בהמשך להחלטות שהתקבלו אתמול, 23.10 במליאת הכנסת, נבהיר;
1. הבחירות לרשויות המקומיות והאזוריות נדחו ליום ה-30 בינואר 2024, עם אופציה לדחייה נוספת, ככל
שהנסיבות יחייבו זאת, ליום 27 בפברואר 2024.
2. כל ההליכים שהתקיימו עד ליום 16.10.23 ובכלל זה גם הרכב רשימות המועמדים, נשארים בתוקפם גם למועד הבחירות החדש.
3. הליכים לקראת הבחירות שאמורים היו להתבצע לאחר
יום 16.10.23, יידחו בשים לב למועד הבחירות החדש.
4. המפקח הארצי על הבחירות, רו"ח ריאן גאנם, יפרסם את המועדים הקובעים החדשים  בשקיפות מלאה בפורטל הבחירות של משרד הפנים מייד לאחר השלמת הליכי החקיקה הנוספים בכנסת.
5. הפיקוח הארצי על הבחירות ממשיך לפעול על פי תוכניות הגיבוי שהוכנו מבעוד מועד גם לתרחיש מלחמה ונוקט בכל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח מערכת בחירות הוגנת, אמינה ויעילה, בכל מועד שבו הן יתקיימו.

 


 

דחיית בחירות לרשויות המקומיות/ועדת הפנים. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...