שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: צו הרחבה בענף רשתות המזון

12:32 07.07.2020

מה חדש ברחובות

מאת: עו"ד אבי מור יוסף


צו ההרחבה בענף רשתות המזון חל מחודש מרץ 2010 והוא מרחיב את הוראות ההסכם הקיבוצי הכללי שנחתם ביום 29/06/2009

 

בהתאם לצו, רשת מזון היא רשת המפעילה לפחות 2 חנויות לממכר מזון (כסניפים עצמאיים או כזכיינים) או חנות לממכר מזון (כסניף עצמאי או כזכיין) ששטח המכירה שלה עולה על 500 מ"ר.

 

צו ההרחבה חל על כל עובדי רשת המזון, למעט עובדים המועסקים בחוזה אישי, בדרגת מנהל סניף למעלה.

 

עובדים בענף רשתות המזון זכאים למספר ימי הבראה גדול מהקבוע לכלל העובדים במשק.

 

החל מהשנה הרביעית, זכאי עובד בענף רשתות המזון לתוספת ותק של 1% לשנה, על שכרו, ועד לתקרה של 35 שנות-עבודה. תוספת הוותק תחושב על בסיס המשכורת של העובד בשיטת ריבית דריבית.

 

בנוסף, החל מהשנה הרביעית זכאי עובד בענף רשתות המזון למשכורת 13 בגובה משכורת אחת של העובד, שתשולם לו בשני חלקים שווים, בשני מועדים במהלך השנה (ובלבד שעבד במועד התשלום).

 

 

ככלל, בהתאם להוראות צו ההרחבה - על המעסיק להפקיד, בהסדר הפנסיוני של העובד, 6% מהשכר הקובע בסעיף הפיצויים. העובד זכאי לכסף שהמעסיק מפקיד בסעיף הפיצויים בהסדר הפנסיוני גם בנסיבות בהן היה זה הוא שיזם את עזיבת מקום העבודה (במקרה והעובד פוטר והמעסיק לא הפקיד שיעור גבוה יותר - העובד יהיה זכאי גם להשלמת פיצוי פיטורים).

 

עובד בענף רשתות המזון שהשלים 3 שנות עבודה - זכאי גם להפקדות לקרן השתלמות: מחודש העבודה ה-37 ועד לחודש העבודה ה-48, ל-2.5% הפקדה על חשבון המעסיק, ו-2.5% ניכוי מהעובד, מחודש העבודה ה-49 ועד לחודש העבודה ה-60, ל-5.5% הפקדה על חשבון המעסיק, ו-2.5% ניכוי מהעובד, ומחודש העבודה ה-61 ואילך, ל-7.5% הפקדה על חשבון המעסיק, ו-2.5% ניכוי מהעובד.

 

בהתאם להוראות צו ההרחבה, נוסף על חופשתם השנתית, יהיו העובדים בענף חופשיים מעבודה בימי-חג ובמועדים האלה, ישולם להם שכר כאילו עבדו (למעט אם החג חל בשבת).

 

עובד שיעבוד בחג - זכאי לתוספת תשלום בשיעור של 60% משכרו הרגיל, בגין כל שעת עבודה בחג.

 

צו ההרחבה בענף רשתות המזון כולל גם זכויות נוספות, כגון: תוספת ימי חופשה בתשלום לרגל נישואין, ולהבדיל, אבל, וקובע כי חובת המעסיק לספק לעובדיו על חשבונו בגדי-עבודה (בהתאם לתנאי הזכאות כמפורט בצו).

 

לבחינת צו ההרחבה ועיון בזכויות נוספות הקבועות בו - ניתן להיכנס לאתר משרד התמ"ת.

 

בשבוע הבא הטור יעסוק בעניין: צו ההרחבה בענף המוסכים.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 

הכותב: עו"ד אבי מור יוסף

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...