שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: עבודה בהיריון

19:32 08.03.2020

מה חדש ברחובות

טור אישי מאת: עו"ד אבי מור יוסף

 

על העובדת להודיע למעסיק על ההריון לא יאוחר מהחודש החמישי להריון

 

בהתאם לפסיקת בית הדין הארצי לעבודה, מעסיק זכאי לדרוש מהעובדת אישור על היותה בהיריון.

 

אין חובה לדווח למעסיק על ההריון בראיון עבודה, ואי דיווח כזה אינו עילה לפיטורים. בית הדין לעבודה קבע בעבר פיצוי כספי גבוה לעובדת שפוטרה בגלל שלא הודיעה, בראיון עבודה, שהיא בהריון, והמעסיק פיטר אותה כשגילה זאת.

 

גם עובדת שלא התקבלה לעבודה בשל היותה בהריון - זכאית לקבלת פיצוי, שכן, מדובר באפליה שאסורה על-פי דין. בתי הדין לעבודה פסקו בעבר פיצוי של עשרות אלפי שקלים לעובדות שלא התקבלו לעבודה בשל היותן בהיריון.

 

מעסיק אינו רשאי להעסיק עובדת בשעות נוספות, או במנוחה השבועית, מהחודש החמישי להיריון ואילך. יחד עם זאת, אם העובדת נותנת הסכמתה בכתב לעבוד בשעות נוספות, בליווי אישור רפואי של רופא מומחה ביילוד ובגינקולוגיה, אין מניעה להעסיקה בשעות נוספות, בכפוף לתנאי האישור הרפואי.

 

 

מעסיק אינו רשאי לפטר עובדת בהיריון בוותק של 6 חודשים ומעלה, ללא היתר, בכתב, ממשרד הכלכלה. על אישור של משרד הכלכלה לפטר עובדת בהיריון ניתן להגיש ערר לבית הדין האזורי לעבודה.

 

כמו כן, מעסיק אינו רשאי לפגוע בהיקף משרה ובשכר של עובדת בהריון בוותק של למעלה מ- 6 חודשים, ללא היתר, בכתב, ממשרד הכלכלה.

 

גם מעסיק המפטר, או משנה תנאי העסקה, של עובדת בוותק קטן מ-6 חודשים, בשל הריונה, חשוף לתביעה בגין אפליה, והפיצוי במקרה כזה יכול להגיע לסכום של עשרות אלפי שקלים ללא הוכחת נזק.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 

בשבוע הבא יעסוק הטור בנושא: זכויות לעובדת ולעובד בזמן ההריון.

 

הכותב: עו''ד אבי מור יוסף

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...