שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: חישוב סכום פיצוי פיטורים

09:20 10.06.2020

מה חדש ברחובות

מאת: עו"ד אבי מור יוסף.


ככלל, פיצוי הפיטורים יהיו בגובה שכר חודש אחד לכל שנת עבודה אצל אותו מעסיק, או באותו מקום עבודה. יחד עם זאת, קיימים מקרים רבים בהם הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי קובעים שיעור גבוה יותר ולכן מומלץ לבחון כל מקרה לגופו

 

מרכיבי השכר לחישוב פיצויי פיטורים הם כל חלקי השכר הרגיל של העובד כגון שכר יסוד, תוספת ותק, עמלות, פרמיות ולעיתים גם בונוסים (ככל שהם חלק קבוע בשכרו של העובד).

 

כאשר חלק מהשכר משולם באופן פיקטיבי הוא יחושב כחלק משכר היסוד לצורך פיצויי פיטורים - לדוגמא תוספת רכב למי שאין לו רכב או תוספת שעות נוספות גלובאלית למי שלא מבצע שעות נוספות.

 

לעומת זאת, ככלל, תוספות לשכר ותשלומים מותנים כגון שעות נוספות אינם באים בחשבון לצורך חישוב פיצוי פיטורים.

 

פסיקת בתי הדין לעבודה קבעה כי במקרה בו השתנתה באופן מהותי צורת העסקה במשך תקופת העבודה אצל אותו מעסיק הדרך הנכונה לחישוב פיצויי הפיטורים היא חישוב של פיצויי הפיטורים בגין כל אחת מתקופות ההעסקה.

 

 

במקרה בו שונה שיעור המשרה של העובד לאורך תקופה העסקה יחושב שכרו האחרון לגבי כל אחת מתקופות העבודה לפי שכרו ערב פיטוריו באופן יחסי למידת החלקיות של עבודתו.

 

ככל שהמעסיק ביצע את הליך הפיטורים שלא כדין, לדוגמא בחוסר תום לב ו/או ללא שימוע כדין ו/או מטעם מפלה ניתן לתבוע את המעסיק על פיצוי מעבר לתשלום פיצוי הפיטורים ואף לקבל פיצויי פיטורים מוגדלים בגין אופן סיום יחסי העבודה.

 

בשבוע הבא הטור יעסוק בעניין: זכויות נוספות בפיטורים.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 

הכותב: עו"ד אבי מור יוסף

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...