שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: זכויות נוספות בפיטורים

09:39 15.06.2020

מה חדש ברחובות

מאת: עו"ד אבי מור יוסף


בטורים האחרונים סקרנו מגוון זכויות עובדים שחשוב לכל עובד ומעסיק לדעת לגבי הליך הפיטורים. להלן עוד מספר זכויות בנושאים כלליים שונים שחשוב לדעת לגבי הליך הפיטורים

 

איסור פיטורים מחמת אפליה: חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר פיטורי עובד מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים.

 

פיטורים במחלה: מעסיק אינו רשאי לפטר עובד בתקופת ימי המחלה הצבורים לזכותו על-פי חוק או הסכם.

 

דמי אבטלה: ככלל, עובד שפוטר - זכאי לקבלת דמי אבטלה. הזכות לדמי אבטלה מוסדרת במוסד לביטוח לאומי. ניתן לקבל מידע מלא בקשר לזכות לקבל דמי אבטלה בכל סניף של המוסד לביטוח לאומי, או באתר הביטוח הלאומי באינטרנט - www.btl.gov.il.

 

 

פיטורים בסמוך להשלמת שנה: במקרה של פיטורים בסמוך לתום שנת עבודה, קיימת חזקה כי הפיטורים נעשו במטרה להתחמק מחובת המעסיק לשלם פיצויי פיטורים. נטל ההוכחה לסתור את החזקה הוא על המעסיק, אשר עליו להוכיח, באמצעות ראיות מהימנות, כי מניעים אחרים הביאו אותו לפטר את העובד.

 

רצף זכויות בהפסקת עבודה: הכלל הוא כי ניתוק יחסי עובד ומעסיק שאינו עולה על שישה חודשים, לא יפגע ברציפות בעבודה לעניין פיצויי פיטורים.

 

הסדרים מיטיבים: קיימים מקרים בהם העובד זכאי לזכויות נוספות, מכוח הסכם קיבוצי, צו הרחבה, או חוזה אישי, כגון: פיצויים מוגדלים, מענק הסתגלות, ועוד. לכן, מומלץ לבחון כל מקרה לגופו ולקבל ייעוץ מקצועי בעניין זה.

 

ככל שמדובר בתקופת העסקה ארוכה יותר - כך יותר שווה לעובד המפוטר (או המתפטר) לוודא שקיבל את מלוא זכויותיו עם סיום העסקתו.

 

בשבוע הבא הטור יעסוק בעניין: צו ההרחבה בענף השמירה.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 

הכותב: עו"ד אבי מור יוסף

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...