שתף

דיויד בלאט: סמל לאינטגרציה חברתית באמצעות הספורט

13:51 03.05.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

הדלקת המשואה של דיוויד בלאט, מאמן מכבי תל אביב לשעבר, הייתה אחד מרגעי השיא של טקס המשואות ביום העצמאות ה-75 של מדינת ישראל

שילובו יוצא הדופן מהווה אינדיקציה נוספת לסולידריות החברתית ולערכים החינוכיים של עולם הספורט

 

במהלך שנות ה-90 קלטה מדינת ישראל יותר ממיליון עולים ממדינות חבר העמים לשעבר. מחקרים מראים שההגירה היא אירוע חיים משמעותי הטומן בחובו צורך להתמודד עם קשיים רבים והיא עשויה להיות בעלת פוטנציאל ליצירת דחק רגשי בקרב עולים ואף רואה בתחושות מצוקה תגובה נורמטיבית למעבר הבין-תרבותי.

 

מחקרים מצביעים על כך, שאחת מן הדרכים לצמצם את תחושות המצוקה והדחק בקרב עולים היא באמצעות השתלבות של בני נוער מהגרים במסגרות ספורטיביות.
לטענת החוקרים, הספורט האינדיווידואלי והקבוצתי הם מכניזמים של אינטגרציה חברתית, במיוחד בגלל הניעות הטמונה בעצם ההשתתפות בספורט.

החוקרים אף טוענים כי במסגרות הספורטיביות מתקיימת תחושת לכידות וסולידריות חברתית הבאה לידי ביטוי בשיתוף אנשים ממעמדות שונים וללא אפליה, סוג של אוטופיה ערכית.
הנחת העבודה של חלק מחוקרי הסוציולוגיה של הספורט היא שהספורט הוא "המשווה הגדול" משום שעל קו הזינוק, טרם שריקת הפתיחה, ניתנת הזדמנות שווה לכל המתחרים.

 

צילום מסך מתוך שידור טקס המשואות ב'כאן 11'
 

באחד מרגעי השיא של טקס המשואות שנערך ביום העצמאות האחרון זכה בכבוד להשיא משואה מאמן הכדורסל דיוויד בלאט אשר עלה לישראל מארצות הברית בשנת 1981 בעקבות ביקור בישראל עם נבחרת ארצות הברית למכביה.

 

עופר מוכתר, קרימינולוג ומרצה בכיר במכללה האקדמית אשקלון


בלאט ציין את משפחת הספורט הישראלי, שאימצה אותו לחיקה כעולה חדש אפשרה לו לפרוץ גבולות, לחנך ולהוביל אנשים רבים.

דיויד בלאט מהווה, הלכה למעשה, סיפור הצלחה ישראלי. חשיבות הצלחתו של בלאט עשויה להיות בעלת פוטנציאל חינוכי רב, בעיקר עבור אוכלוסיות מהגרים, בזכות המודל החיובי המחזק את הסולידריות והאינטגרציה החברתית לצד חיזוק תחושת המסוגלות העצמית.

סיפורו הוא אינדיקציה נוספת לחשיבותה הרבה של תמיכה חינוכית באמצעות ספורט עבור עולים חדשים ומיעוטים בישראל כחלק מהניסיון לשלבם בחברה הישראלית בעיקר בעת הנוכחית של קיטוב ופילוג – מי ייתן ועולם הספורט הישראלי ימשיך להיות פורץ הדרך בשילובם של עולים חדשים ומיעוטים ויידע להשתמש בערכיו הייחודיים על מנת להעצים ולסייע לאוכלוסיות רבות נוספות.

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...