שתף

גבול מטושטש, הדירה, המצאות וממציאים וכל השקרים היפים: ספרים רבותיי, ספרים!

13:57 27.03.2019

מה חדש ברחובות

 

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

הן מסתירות סודות מסוכנים

'כל השקרים היפים' מאת פיטר סוונסון הוא ספר מתח פסיכולוגי מרתק. כמה ימים לפני שהארי אקרסון מסיים את לימודיו בקולג', הוא מקבל הודעה שאביו מת ושהמשטרה מעריכה שמדובר בהתאבדות. הוא חוזר שבור-לב אל בית ילדותו במיין, שם ממתינה לו אליס, אמו החורגת המוזרה והחושנית, שהוא מעולם לא הצליח להכיר היטב. ביחד הם מנסים להבין מה באמת קרה לאביו. זמן קצר לאחר הגיעו, הארי פוגש בחורה מסתורית בשם גרייס מקגאוון. גרייס מתחילה לעבוד בחנות הספרים העתיקים שהיתה בבעלותו של אביו של הארי, וכעת מתפעל אותה ג'ון ריצ'רדס, אדם מבוגר ועדין שהגיע לעיירה זמן רב קודם לכן ואיש אינו יודע מאין בא. לטענתה של גרייס, היא חדשה באזור, אך הארי מתחיל לחשוד שהיא אינה זרה לחלוטין למשפחתו. האם היא הכירה את אביו? האם מתחת לחזותה הנעימה והתמימה מסתתר משהו אפל יותר? שתי הנשים, גרייס מצד אחד ואליס מצד שני, מערערות לאט לאט את עולמו של הארי. ככל שהוא מתקרב אליהן, הוא מוצא עצמו בודד ומבולבל, בטוח שהן מסתירות סודות מסוכנים, אפילו קטלניים. ואז מתגלה גופה נוספת, והארי מבין שהרשת הנפרשת סביבו הולכת ומתהדקת. (מאנגלית: דן כ"ץ. הוצאת דני ספרים. 334 עמודים)

 

הן מסתירות סודות מסוכנים

 

מחשבות על ידיעה

האם יכול להיות משהו משותף לתצפיות של אסטרונומים, ל'המלט' של שייקספיר, למיתוסים של האבוריג'ינים, להסברים היסטוריים, לתורות פיזיקליות ולסיפור או שיר שאנו קוראים? התשובה המפתיעה היא כן, יש אכן מבנה כללי משותף לכל אלו, והוא המעניק לאדם את הסיפוק שבתחושת הידיעה. זוהי תשובה לאחת משתי השאלות המרכזיות שהספר 'תפוחים כוכבים ורוחות רפאים' מאת יעקב ליכטר מעמיד בשפה קולחת ו"בגובה-העיניים" בפני קוראיו. הספר הוא מסע מחשבתי ורגשי, רלוונטי לחיינו. בצד ניתוץ מספר "פרות קדושות" המקובלות על הציבור, הספר הוא גם שיר-הלל ליכולתו המופלאה של האדם לברוא סיפורים ותורות על אודות העולם. גישת הספר מעודנת, חכמה וגם נועזת ומצביעה באופן ברור על כוונים. הקורא מוזמן למסע חי ומפתיע. שלושת היסודות האנושיים של השיח בספר הן: התפיסה (התרשמויות מן העולם), התודעה (ההתייחסות המודעת של הנפש אל מה שנתפס) והשפה (אוסף של סימנים מופשטים מוסכמים כמו קולות, אותיות, סימנים מתמטיים וכו'). זהו ספר על הסיפורים-נרטיבים שהאדם בורא על העולם. חלק מן הנרטיבים הללו הם תורות. יש בו סיפורים אישיים, הסברים היסטוריים, מיתוסים, "העולם על-פי ניוטון" (בלי שום נוסחה!), קטעי שירה, ספרות ומחזאות ועוד. עושר תרבותי שתובנותיו חשובות. (הוצאת המחבר, 352 עמודים)

 

מחשבות על ידיעה

 

גבול מטושטש

הילה קרנט שעד לא מזמן שירתה בצבא קבע, מספרת שראתה לא פעם איך חברותיה מוטרדות על ידי גברים, ושגם היא עצמה לא הצליחה להימנע מסיטואציה כזו. ספרה 'גבול מטושטש' מציג את סיפורה של נטלי, נערה רגילה, מצטיינת, אהובה על משפחתה, יש לה חבר מושלם, והכול - הוא בעיקר אשליה. הגיבורה נמצאת בנקודת מפנה בחייה - סיום לימודים וגיוס לצבא. הספר מתאר את התמודדותה של נטלי במסגרת הצבאית ובעצם עם לבטים שכל חיילת חדשה מתמודדת איתם: אוכל, מחסור בשעות שינה, טירונות, שבתות ומערכות יחסים. הדילמות של נטלי מושפעת מאוד מהחברה בה היא נמצאת. חשוב לה לא להיות ה"עוף המוזר" שנבדל מהחברה שמגדירה לה דרכי התמודדות עם סיטואציות: עם מי לצאת ומתי, כיצד להתנהג והאם משתלם לה לוותר על רצונותיה האישיים בדרך. בלהט הרגע היא נפרדת מהחבר שלה זה מספר שנים ומחליטה ליהנות מחייה כחיילת בצה"ל. דבר לא מכין אותה לאתגר האמיתי שממתין לה בשטח הצבאי: להיות אישה. הבעיה העיקרית שעומדת ללוות אותה ואת חברותיה היא הטרדות מיניות - מילוליות או פיזיות ואולי גם תקיפות. הספר מעביר אותנו בין תקופות חייה של נטלי - הוא מספר כיצד היא הגיעה לסיטואציות לא נעימות בחייה, מתאר את תפיסתה לגבי גברים ומערכות יחסים וכיצד התפיסה המוטעית הזאת בונה את היסודות למערכת יחסים לא בריאה עם אהוב ליבה, מערכת יחסים שמידרדרת בהמשך גם ליחסי מרות עם קצין במהלך השרות הצבאי. (הוצאת ספרי ניב, 248 עמודים)

 

גבול מטושטש

 

המקום בו נרקמו חלומות

'הדירה' הוא רומן נפלא של הסופרת האמריקאית מהפופולריות ביותר בעולם דניאל סטיל. יד הגורל מפגישה בלב ניו יורק ארבע נשים צעירות בנקודות מפנה בחייהן. כשקלייר קלי, מעצבת נעליים, מוצאת לופט ענקי בשכונת הֶלז' קיצ'ן הקוּלית, היא מצרפת אליה כשותפה את אבי ויליאמס, סופרת בתחילת דרכה. עם הזמן מצטרפות גם מורגן שלבי, אשת שוק-הון שאפתנית, וסאשה הרטמן, סטודנטית לרפואה שתאומתה הזהה היא דוגמנית-על מפורסמת. אט־אט נעשה החלל המרווח והמפנק בית מנחֵם ומדרבן לחברות שעומדות על סף הרפתקאות פרועות. אלא שהתפתחויות לא צפויות משנות את מסלול חייהן של כל אחת ואחת מהן, ובעודן מתמודדות עם אתגרים ותובנות כואבות, מתחוורת להן האמת המרה-מתוקה, שעם הזמן יהיה עליהן לעזוב את המקום שבו נרקמו חלומותיהן. (מאנגלית: אמנון כץ, הוצאת כנרת זמורה, 302 עמודים)

 

המקום בו נרקמו חלומות

 

המצאות וממציאים

'למה בריבוע - המצאות וממציאים' הוא הספר הרביעי בסדרה הנפלאה 'למה בריבוע' שעוסקת במגוון נושאי מידע מרתקים לילדים דרך איורי קומיקס משעשעים. למה וחבריו ציפור, ג'ירף וצב החליטו לספר לכם על ההמצאות המדהימות שהמציאו אנשים חכמים ובעלי חזון לאורך ההיסטוריה – המצאות ששינו את העולם שבו אנו חיים והפכו אותו לטוב, מרתק וכיפי יותר. תקראו על המצאות גדולות וחשובות כמו המטוס, המכונית, הכדור הפורח, הרכבת ומנוע הקיטור, המקרר, שואב האבק', המזגן ורשת האינטרנט, וגם על המצאות פשוטות ודברים יומיומיים כמו הגפרור, המשקפיים, מהדק סיכות, נייר הטואלט, העיפרון, מברשת השיניים והפופקורן. תחזרו בקריאה אחורה בזמן, תפגשו ממציאים גאונים, תקראו בספר עובדות מעניינות וכמו בספרים הקודמים בסדרה, תמצאו בספר גם רצועות קומיקס מצחיקות לכל המצאה. בסוף כל פרק מחכה לכם חידון טריוויה מגניב על ההמצאות המוצגות באותו פרק. האם תצליחו לזכור את התשובות לכל השאלות? בטוח שתרחיבו את האופקים בקריאה ותעניקו לעצמכם שעות של לימוד והנאה הן לילדים והן להורים. המפגש עם ההמצאות בספר יעשיר את הידע ויגרום הנאה רבה. (איורים: דניאלה פונד, כתיבה: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים, 64 עמודים. מנוקד)

 

המצאות וממציאים

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...