שתף

בני נוער דתיים וחילוניים מגשרים על הפערים

08:50 29.06.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

מגשרים על הפערים, יוצרים חברה בריאה: בני נוער דתיים וחילוניים, מהחינוך הרגיל והחינוך המיוחד נפגשים, מדברים ומתקרבים במרכז הגישור של רחובות ובעירונוער

 

מגשרים על הפערים: השבוע הגיע לסיומו פרויקט גישור ודיאלוג  לנערים דתיים וחילוניים, מהחינוך הרגיל והחינוך המיוחד בעיר

 

זו השנה השלישית שמרכז הגישור העירוני מוביל את הפרויקט שנוצר במסגרת התכנית למעורבות חברתית והתפתחות אישית, ומשותף לאגף לשירותים חברתיים ומחלקת הילדים והנוער בעיריית רחובות.

 

במסגרת הפרויקט נפגשו 13 בנות ובני נוער הלומדים בכיתות י'-י"ב תושבי העיר, דתיים וחילונים מבתי ספר שונים בעיר, ללמידה משותפת של כלי גישור ודיאלוג ויצירת שיח מקרב ומלמד בנושאים אקטואליים מנקודות מבט שונות. המפגשים התקיימו במשך שעתיים, פעם בשבוע בשנה האחרונה ובהם הילדים העמיקו בשיח, למדו להכיר אחד את השני והובילו יחד עשייה חברתית משותפת.

 

כחלק מהתהליך יזמו משתתפי הפרויקט והוציאו לפועל מיזמים למען הקהילה בתחומים אותם למדו. מהפרויקט השנתי נולדו שני פרויקטים מיוחדים:

 

במסגרת הפרויקט הראשון יצרו מפגשי היכרות ומשחק בין בני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים בשיתוף תיכון 'גשר', אותו יזמו והובילו חברי קבוצת הדיאלוג. במפגשים השתתפו חברי הקבוצה ובני נוער נוספים יחד עם תלמידי תיכון 'גשר' לחינוך מיוחד. חברי הקבוצה תכננו והפעילו בוקר חוויתי של מפגש משותף ומשחק עם 12 תלמידים מקבוצת הבוגרים של תיכון 'גשר', תלמידים על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה. מטרת הפעילות המשותפת הייתה לאפשר מפגש בלתי אמצעי  בין בני הנוער, ליצור היכרות, להוריד מחסומים ולהעניק הזדמנות אמיתית למפגש, תוך הבנת ייחודו ויתרונו של כל אדם.

 

הילי יהלום, מנהלת ביה"ס גשר ציינה שהמשחק והחוויה הצליחו לגשר על הפערים ולטשטש את ההבדלים, ואייל ברקוביץ, תלמיד בית הספר הוסיף: "המפגש בין התלמידים כלל משחקים חברתיים כיפיים שמטרתם לייצר הכרות ראשונית ותשתית חברתית עבור מפגשי המשך בעתיד".

 

במסגרת הפרויקט השני, יזמו חברי הקבוצה מעגלי שיח בין בני נוער דתיים וחילוניים. במהלך המפגש התקיימו מעגלי שיח בין בני הנוער בסגנון התכנית "סליחה על השאלה". כל נער או נערה קיבלו שאלה שנועדה להעמיק את השיח וההיכרות עם העולם הדתי/ החילוני של בני הנוער, ולאפשר דיאלוג מכבד סביב נושאים אקטואליים ועוד.

 

עם תום הפרויקט התקיים מפגש סיום מרגש בו הציגו חברי קבוצת הדיאלוג את הפרויקטים השונים, שיתפו בתהליך המשמעותי אותו עברו במהלך השנה, וקיבלו תעודת סיום על השתתפותם בקורס.

 

את הפרויקט ליוו והדריכו:  אמונה גבריאל- רכזת התכנית ומנחת הפרויקט  ואביבה גססה- מנהלת התנדבות רשותית ומנחת הפרויקט. את התוכן הלימוד בתחום הגישור והדיאלוג העבירו: גלית קוניק הופמן-  מגשרת במרכז הגישור העירוני, אולגה צוקרמן, אביגיל דורה- רכזת קהילה וחינוך במרכז הגישור העירוני ואביבה חלבי- מנהלת מרכז הגישור והדיאלוג בעיר.

 

מנהלת מרכז הגישור ברחובות, אביבה חלבי: "במיוחד בימים אלו, ימי קיטוב וריחוק בין מגזרים בחברה הישראלית, אנחנו שמחים להראות דרך אחרת.  זוהי תוכנית חשובה המאפשרת לבנות ובני הנוער ללמוד על דיאלוג ושיח. שמחנו לראות איך בני הנוער שאלו שאלות, רצו להכיר ועם הזמן למדו לגשר על הפערים ולהקשיב לנקודת מבט  שונות. הפרויקט הזה הוא השקעה בעתיד המנהיגות והחברה בישראל. אני מודה לכל הצוות בעירונוער על שיתוף פעולה מוצלח ולאמונה גבריאל על  שנת עשייה חשובה במרכז הגישור".

 

מנהל מח' הילדים והנוער אבי יוספי: "אנו שמחים לקיים במשך שלוש שנים רצופות שיתוף פעולה ייחודי עם מרכז הגישור, ולאפשר לבני הנוער לפתח מיומנויות של שיח ודיאלוג מתוך הקשבה וכבוד הדדי. כחלק מהתהליך הצליחו בנות ובני הנוער ליצור, להוביל וליזום פרויקטים שיש בהם תרומה ליצירת חברה סובלנית, מכבדת וטובה יותר".

 

מרכז הגישור והדיאלוג הקהילתי ברחובות הינו אחד ממרכזי הגישור המובילים בארץ וזכה בפרס האחדות לשנת 2020 מטעם נשיא המדינה. תושבות ותושבי רחובות מוזמנים לפנות למרכז הגישור כדי לקדם פתרון סכסוכים בהסכמה, ולשמוע אודות קורסים והכשרות, ליצירת קשר:


טלפון 08-9352420,  דוא"ל [email protected]

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...