שתף

איך עלייה של הריבית משפיעה על בקשות לאיחוד הלוואות

12:46 31.07.2023 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

בנק ישראל העלה את הריבית מספר פעמים מאז חודש אפריל 2022. מסביבת ריבית נמוכה וכמעט אפסית כיום הריבית במשק גבוהה וכתוצאה מכך חלה התייקרות משמעותית של החזרי המשכנתא וההלוואות

 

בעקבות התייקרות תשלומי ההחזר של המשכנתא וההלוואות החלו משקי הבית בישראל להתעניין באיחוד הלוואות, ורבים מהם הגישו בקשות לפעולה זו כדי להתמודד עם נטל תשלומי ההחזר, העלייה בהוצאות החודשיות השוטפות ויוקר המחיה.

 

מסלול הפריים במשכנתא התייקר משמעותי

במשך שנים רבות ריבית בנק ישראל הייתה נמוכה וכמעט אפסית, לכן מסלולי הפריים והריבית המשתנה כיכבו בקרב לוקחי המשכנתאות. כאשר הריבית נמוכה משתלם לתכנן תמהיל משכנתא הכולל מסלול פריים בהיקף גבוה עד כמה שניתן, ובהתאם למגבלות עליהן החליט בנק ישראל. ללא ספק מסלול הפריים היה הכוכב של עולם המשכנתאות אך כיום הריבית גבוהה ועומדת על 4.75%, כלומר ריבית הפריים עומדת כבר על 6.25%.

 

חשוב לזכור כי עד סוף שנת 2021 בנק ישראל הגביל את הבנקים לאשר משכנתאות עם מסלול פריים עד להיקף של שליש מההלוואה לרכישת הדירה, אך בסוף שנה זו הוחלט להסיר את המגבלה ולאפשר ללווים לקחת מסלול פריים עד להיקף של שני שליש מסך ההלוואה. כתוצאה מהסרת המגבלה, רוב לוקחי המשכנתא לקחו את המקסימום האפשרי של מסלול הפריים, ובעקבות עליית הריבית משקי הבית נקלעו למצוקה מאחר שההחזרים החודשיים של המשכנתא התייקרו במאות שקלים ולמעלה מכך.

 

מעבר להלוואת המשכנתא, רוב משקי הבית בישראל חיים מהלוואה אחת להלוואה אחרת, ורוב נוטלי המשכנתאות התחייבו להלוואות נוספות כדי לגייס הון עצמי ועל מנת לסגור מינוס בבנק, לכסות חובות ולהתמודד עם יוקר המחיה וההוצאות השוטפות שממשיכות להתייקר מחודש לחודש. לכן, רבים ממשקי הבית נקלעו לקשיים בהחזרי המשכנתא וההלוואות, ובשל כך רבים החלו לבקש איחוד הלוואות כדי להקטין את ההחזר החודשי ועל מנת להתמודד נכון עם הסיטואציה החדשה.

תמונה: FREEPIK

 

התמודדות פיננסית נכונה ושקולה

הבנקים למשכנתאות מודעים לקשיים של הלווים ובחודשים האחרונים הם החלו להציע תוכניות שונות כדי להקל על נוטלי המשכנתאות. חלק מהבנקים מציעים לנוטלי המשכנתא לפרוס מחדש רק את מסלול הפריים ויש בנקים המציעים הלוואה ללא ריבית או בריבית נמוכה למי שלקח מהם משכנתא, אך פתרון זה אינו מתאים לכל אחד. למעשה, אחד מהפתרונות המומלצים לתקופה זו שבה הריבית גבוהה ויש אי ודאות כללית במשק ובכלכלה היא לבצע איחוד הלוואות.

 

זהו פתרון יעיל ברוח התקופה ויש להתייחס לפרסומים של נגדי בנק ישראל ואנליסטים מומחים, כיוון שככל הנראה הריבית תתייקר לפחות פעם אחת נוספת, גם אם בשיעור מזערי. כל עלייה בריבית משפיעה על החזרי המשכנתא וההלוואות, לכן יש לשקול פתרונות פיננסיים המאפשרים הקלה על נטל תשלומי ההחזר ומזעור סיכונים, ואיחוד ההלוואות מאפשר שקט נפשי ופחות לחץ ומתח בחיים.

 

למה מומלץ לבצע איחוד הלוואות בעזרת חברת ייעוץ פרטית?

רבים ממשקי הבית נקלעו לסחרור הלוואות ובכלל התייקרות הריבית הם מתקשים לעמוד בתשלומי ההחזר, והם נתונים ללחץ רב ולא פעם עליהם לשלם קנסות וריבית פיגורים רצחנית. באמצעות איחוד הלוואות ניתן לפרוע את כל ההלוואות היקרות ולפרוס את ההלוואה הגדולה מחדש לתקופה ארוכה כדי להקטין את ההחזר החודשי ולהקל על ניהול ההוצאות השוטפות.

 

במקום התמודדות עם מספר גופים פיננסיים לוקחים הלוואה אחד גדולה, בדרך כלל כנגד שעבוד הנכס, וכך זוכים לתנאים נוחים, קל יותר לשמור על סדר ולשלוט בהוצאות, ואפשר לצאת לדרך חדשה ולסגור את המינוס בבנק. מומלץ לבצע את איחוד ההלוואות בעזרת יועצים פיננסיים מנוסים של חברת ייעוץ משכנתאות, כך מפחיתים סיכונים, בוחרים נכון את ההלוואה ומקבלים החלטות פיננסיות שקולות וחכמות יותר.

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...