שתף

איך מזהים התמכרות לסמים?

11:00 04.03.2024 | מערכת האתר

מה חדש ברחובות

זיהוי התמכרות של אדם לסמים יכול להיות מאתגר, שכן הוא כרוך לעתים קרובות בשינויים התנהגותיים, פיזיים ופסיכולוגיים מורכבים

 

עם זאת, היכולת לזהות את הסימנים והתסמינים של התמכרות לסמים היא חיונית להתערבות מוקדמת ולטיפול יעיל. על ידי הבנת האינדיקטורים הנפוצים של התמכרות לסמים, אנשים, משפחות וקהילות יכולים לנקוט בצעדים יזומים כדי לסייע לאנשים שמכורים לסמים ולקדם החלמה.

 

כך תזהו אם אדם קרוב אליכם מכור לסמים:

שינוי בהתנהגות

אחד המדדים העיקריים להתמכרות לסמים הוא שינויים בהתנהגות. אנשים הנאבקים בהתמכרות עשויים להפגין התנהגות מוזרה שאינה אופיינית להם; הם יתחילו לשקר ,לגבי מקום הימצאותם או פעילותם, הם עלולים לסגת מבני משפחה וחברים, הם עשויים להזניח את העבודה, הלימודים או המטלות בבית ולחוות קשיים כלכליים עקב הוצאת כספיות גדולות על סמים. בנוסף, אנשים עם התמכרות יכולים להתנהג באופן מסוכן ולא הולם כגון נהיגה תחת השפעה של סמים או להשתתף בפעילויות פליליות כדי להשיג כסף לסמים.

 

היכנסו לקרוא על התמכרות לסמים באתר ויקטוריה רנסנס >>

 

סימנים פיזיים

התמכרות לסמים יכולה להתבטא גם בתסמינים ושינויים גופניים. סימנים פיזיים נפוצים של התמכרות לסמים כוללים שינויים בתיאבון ובמשקל, תנודות ברמות האנרגיה ושינויים ניכרים במראה, כגון עיניים אדומות, אישונים מורחבים או סימני עקבות מהזרקת סמים. המשתמשים עשויים גם לחוות מחלות או זיהומים תכופים, מכיוון ששימוש בסמים עלול להחליש את המערכת החיסונית ולהגביר את הרגישות למחלות.

 

סימנים פסיכולוגיים

ההשפעות הפסיכולוגיות של התמכרות לסמים יכולות להיות עמוקות ועשויות לכלול שינויים במצב הרוח, עצבנות, תסיסה וחרדה. אנשים שמכורים לסמים עשויים לחוות תסמינים של דיכאון או הפרעות אחרות בבריאות הנפש, שכן שימוש בסמים עלול לשבש את האיזון הטבעי של המוח. בנוסף, התמכרות לסמים עלולה לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי, בזיכרון וביכולות קבלת החלטות, מה שמוביל לבעיות קשב וריכוז, קושי בפתרון בעיות וקושי בשמירה על מיקוד.

 

תמונה: FREEPIK

 

סימנים חברתיים

להתמכרות לסמים יכולה להיות השלכות חברתיות משמעותיות, המשפיעות על היחסים עם משפחה, חברים ועמיתים. אנשים מכורים עשויים לסגת מפעילויות חברתיות ולבודד את עצמם מיקיריהם לטובת בילוי עם בני גילם המשתמשים בסמים. הם עלולים גם לחוות קונפליקטים ומערכות יחסים מתוחות עקב השימוש בסמים, מה שמוביל לרגשות אשמה, בושה ובדידות.

 

בקשת עזרה וסיוע מקצועי 

אם אתה חושדים שאדם קרוב אליכם מכור לסמים, חיוני לפנות לעזרה מקצועית. מכון גמילה ויקטוריה רנסנס הוא אחד ממרכזי הגמילה מסמים ואלכוהול הגדולים בישראל, המציע תוכניות טיפול מקיפות המיועדות לתת מענה להיבטים הפיזיים, הפסיכולוגיים והחברתיים של ההתמכרות. הצוות שעובד במכון מורכב מפסיכיאטרים בכירים, מדריכים מקצועיים ועובדים סוציאליים אשר מספקים טיפול ותמיכה מותאמת אישית ליחידים במסעם להחלמה. לקבלת מידע על תוכניות השיקום שלהם ומתן סיוע לקרובים אליכם לחצו על הלינק.

 

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...